Marrëveshja me Italinë për emigrantët, 'Telegraph': Edhe Britania donte, por Shqipëria i tha JO

Marrëveshja me Italinë për emigrantët, 'Telegraph': Edhe Britania donte, por Shqipëria i tha JO

Giorgia Meloni dhe Rishi Sunak

Britanikja 'The Telegraph' zbulon se edhe qeveria britanike i kishte propozuar Shqipërisë një marrëveshje për emigrantët.

Duke iu referuar burimeve nga qeveria,  The Telegraph, shkruan se në fillim të këtij viti, ministrat ringjallën idenë e një marrëveshjeje me Shqipërinë, sipas së cilës ajo do të pranonte emigrantët që hynin në Britani nga Kanali i La Manshit dhe kërkesat e tyre për azil të shqyrtoheshin në shtetin ballkanik. Por burimet thanë se ideja 'u ftoh' kur Foreign Office dhe ambasada britanike në Tiranë këshilluan se ishte  “vijë e kuqe” për shqiptarët.

Megjithatë, qeveria britanike 'u verbua' kur Roma zbuloi marrëveshjen e saj me Shqipërinë për të strehuar azilkërkuesit që mbërrijnë në brigjet e Mesdheut teksa shqyrtohen procedurat për azil.

Sipas një burimi të Telegraph, vetë Foreign Office u befasua pas këtij lajmi, edhe pse dihet që Italia ka një marrëdhënie të jashtëzakonshme me Shqipërinë.

“Foreign Office u befasua kur ndodhi, megjithëse Italia ka një marrëdhënie të jashtëzakonshme me Shqipërinë për arsye historike”, tha një burim i cituar nga The Telegraph. 

Një burim i tretë tha se ideja e një marrëveshjeje për emigrantët në det të hapur me Shqipërinë ishte “hapur”, por nuk ishte përparuar.

Sipas Telegraph, Britania zhvilloi bisedime me Shqipërinë në vitin 2021  por ato u rrëzuan pasi raporti u propozua në Mbretërinë e Bashkuar.

Ambasadori Qirjako Qirko tha se qeveria shqiptare nuk do të pranonte kurrë hapjen e qendrave të tilla për emigrantët e paligjshëm.

Ndërsa në nëntor të këtij viti, kryeministrja italiane Giorgia Meloni njoftoi marrëveshjen për ndërtimin e qendrave të pritjes në Shqipëri.

Në takimet trepalëshe me Melonin dhe Sunakun në fundjavë, Rama tha se disa vende të tjera evropiane kishin kërkuar një marrëveshje të ngjashme, por “ne thamë jo”, raporton britanikja, që citon më tej kryeministrin shqiptar Edi Rama, se “Italia ishte një rast i veçantë për shkak të lidhjeve të ngushta historike dhe kulturore midis dy vendeve”.

"Por ne thamë jo. Është gjithmonë një nder të ndihmosh kur Italia na kërkon të japim një dorë dhe është një privilegj të konsiderohesh mik i veçantë i Italisë”, tha Rama.

Përpjekjet e Britanisë që synon dërgimin në Ruandë të emigrantëve që mbërrijnë në mënyrë të paligjshme në Britani nisën në qershor të vitit 2022. Qeveria refuzoi territoret e Mbretërisë së Bashkuar si Ishujt Falkland dhe Ishulli Ascension, por kuptohet se kishte zhvilluar bisedime me vende të tjera afrikane për mundësinë e marrëveshjeve të stilit të Ruandës.

Sekretari i Brendshëm, James Cleverly, u tha deputetëve në fund të nëntorit se më shumë vende ishin rreshtuar për të ndjekur Ruandën në marrjen e azilkërkuesve nga Mbretëria e Bashkuar, nëse skema mund të funksionojë.

Një tjetër deputet, tha se nëse skema e Ruandës nuk funksionon, mund të ketë vende të tjera kandidate për këtë marrëveshje.

“Ai tha se kanë pasur diskutime me një numër vendesh të tjera për të bërë potencialisht skema të stilit të Ruandës, por të gjitha presin të shohin se çfarë do të ndodhë me Ruandën. Nëse Ruanda del, mund të ketë disa vende të tjera kandidate në mënyrë që të mos jetë vetëm Ruanda,” tha një deputet që mori pjesë në takim.

S.S/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi