'Shqipëria turistike'/ Kanioni i Nivicës, atraksion për aventurierët e sporteve malore! Në bujtinën 'Gjoni' ku ofrohen prodhimet e fermës

Rrugëtimi ynë i sotëm të çon drejt Kanioneve të Nivicës, 2 mijë metra mbi nivelin e detit, rrëzë malit të Këndrevicës.

Shtrimi i rrugës me asfalt, ka gjallëruar jetën e këtij fshati dhe ka nxitur zhvillimin e turizmit malor. Vendasit po hapim rishtazi bujtina dhe një hotel që pritet të përfundojë së shpejti. Sheshi i fshatit është shtruar me gurë, në stilin e shtëpive të moçme.

Kanionet mund të vizitohet brenda ditës, ose mund të qëndroni një natë në bujtinat e zonës. Ne vizituan bujtinën e Xhevahir Gjonit në qendër të fshatit, me kopshtin plot lule e pemë frutore.

Amvisa e Bujtinës Gjoni na tregon për gatimet tradicionale që servir për turistë. Ndërsa Xhevahir Gjoni shprehet se asfaltimi i rrugës e ka futur Nivicën në hartën turistike. Tabelat të orientojnë drejt kanioneve që është destinacioni ynë kryesor.

Ngjitja në këmbë është sfiduese, në terren të thepisur për afro 1.2 kilometra. Eksploruesit e natyrës vizitojnë kanionet kryesisht në orët e mëngjesit për shkak të temperaturave të larta të verës. 

Ato janë formuar nga erozioni i Përroit të Nivices, pjesë e atij të Bençës, në shkëmbinj karbonatikë. Uji bie nga lartësi deri 40 m duke formuar ujëvara, si ajo e Guvës. Relievi paraqitet me plot kontraste natyrore, rrëpira, shtrat të shkallëzuar dhe shpella të shumta në faqen e shkëmbit.

M.Q./A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Kërcënoi nxënësit në shkollën në Greqi, 42-vjeçarja shqiptare: Më tallën mua dhe djalin tim

Kërcënoi nxënësit në shkollën në Greqi, 42-vjeçarja shqiptare: Më tallën mua dhe djalin tim