‘Shqipëria turistike’/ Troshani i Lezhës, fshati historik me peizazh magjepsës, turistët: Na befasoi natyra dhe bujaria e njerëzve këtu

Troshani, fshati piktoresk në zemër të Zadrimës është vendi fantastik për të kaluar fundjavën mes natyrës, për tu njohur me historinë dhe traditat që banorët i ruajnë me fanatizëm. Troshanin e gjejmë lehtësisht, duke ndjekur rrugën nacionale Lezhë-Shkodër në kilometrin e 12-të tabela na njofton se duhet të kthehemi majtas.  Nga Tirana udhëtimi zgjat 1:30 minuta, ndërsa rruga është e asfaltuar.

Ndalesa jonë e parë është në kishën e "Zojës së Papërlyer", vendi ku ka qenë Kuvendi dhe kolegji franceskan dhe ku kanë marrë mësimet e para personalitete të katolizicmit dhe letrave shqipe, Shtjefën Gjeçovi, Justin Rrota, Vinçenc Prennushi, Anton Harapi, dhe at Gjergj Fishta, shtëpia e lindjes e të cilit ndodhet vetëm 1 kilometër larg. Kuvendi franceskan është themeluar në vitin 1639, ndërsa kolegji u çel në vitin 1882.

Troshani është futur në hartën e turizmit, ku janë ngritur disa bujtina e restorante që mirëpresin turistë nga mbarë bota. Për t'ju njohur me kulinarinë e zonës në vizitojmë Hanin e Leks. Na mirëpret Mrika, e cila pas 20 vitesh në emigracion është kthyer me familjen në vendlindje për të ngritur këtë sipërmarrje në mes të gjelbërimit e ajrit te pastër.

"Ka katër vite qe e kemi hapur dhe kemi punuar shumë jo vetëm në restorant por dhe agroturizëm, me bagëti e bujqësi. Edhe kur nuk na mjaftojnë produktet furnizohemi nga bashëfshatarët tanë. Për restorant klientët janë nga Tirana, Shkodra. Ndërsa në booking rezervojnë dhoma turistë të huaj holandeze e belgë kryesisht", tha Mrika DODA administratore e agroturizëm "Hani  Leks".

Tek Hani i Lekës mund të provoni gatimet tradicionale dhe të qëndrosh disa ditë në ambientet e bujtinës. Fshati gjatë verës është i populluar nga turistë vendas e të huaj të cilët na tregojnë eksperiencën e pakrahasueshme.

"Jemi nga Roma kemi ardhur këtu me ftesë të miqve shqiptarë. Më befasoi natyra në Shqipëri dhe bujaria e njerëzve".

"Sigurisht peizazhi më pëlqen më shumë. Patjetër që do ua sugjeroj miqve por herën e ardhshme mendoj të marr dhe prindërit e mi, sepse do mrekullohen këtu", shprehen turistët.

Fshati Troshan në Lezhë është një oaz natyror, veshur me cilësitë e historisë e traditës që ia vlen ta vizitoni në çdo stinë.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Kërcënoi nxënësit në shkollën në Greqi, 42-vjeçarja shqiptare: Më tallën mua dhe djalin tim

Kërcënoi nxënësit në shkollën në Greqi, 42-vjeçarja shqiptare: Më tallën mua dhe djalin tim