Shqipëria vendi me më shumë të diplomuar me arsim të lartë në rajon (Tabelat)

Shqipëria vendi me më shumë të diplomuar me arsim të lartë në rajon (Tabelat)

Foto ilustruese

Të dhënat e publikuara sot nga një projekt i financuar nga BE si analizë per rininë në vendet e Ballkanit Perëndimor dëshmon se Shqipëria ka përqindjen më të lartë  të diplomuarve me arsim të lartë krahasuar me vendet e tjera të rajonit, ku njëkohësisht risku i varfërisë mbetet më i ulëti.

Sipas të dhënave të publikuara, vendi ynë ka pëqindjen më të lartë të të diplomuarve ne vitin 2017 me Arsim te larte, gati 25%, ndjekur nga Serbia me19.7% Serbia, Mali i Zi me 14% dhe 11% Maqedonia.

Ndërkohë një tjetër e dhëne interesante ka të bëjë me riskun e varferisë, ku sipas të dhënave të publikuara, Shqipëria ka nivelin më të ulët me 16%, ndërkohë që Maqedonia e ka 24% dhe Serbia 30%. Marrë nga Lexo.al

Tabelat në bazë me vëndet e rajonit

Të dhënat e publikuara për arsimin e lartë

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Fredi: 26/12/2018 21:02

    Bravo dhe suksese, krenarë!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Sarandë/ Merr flakë një barake në fshatin Çukë, 57-vjeçari pëson djegie, në gjendje të rëndë në spital

Sarandë/ Merr flakë një barake në fshatin Çukë, 57-vjeçari pëson djegie, në gjendje të rëndë në spital