Shqipëria zgjidhet anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit në OKB

Shqipëria është zgjedhur anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, për vitin 2022-2023. Shqipëria u mbështet nga 175 vende anëtare të OKB. Në votim morën pjesë 190 vende. Për të siguruar mbështetjen e nevojshme Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka ka zhvilluar ditët e fundit një sërë takimesh në New York.


Lajmi kryesor:

Arritje historike në arenën ndërkombëtare! Shqipëria zgjidhet anëtare e Këshillit të Sigurimit në OKB me 175 vota nga 117 të nevojshme! Prioritetet kryesore të vendit tonë


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Një viktimë nga zjarret në vend, a ishin të përgatitura autoritetet shtetërore për përballimin e emergjencës?×

Lajmi i fundit

John

Foreign Policy: Edi Rama ndërton ura për në Europë ose askund tjetër