Shqiptari i njohur si 'C9' humbet shtetësinë në Britani, merrej me kontrabandë emigrantësh! U hoq si punëtor ndërtimi por ka ‘Bently’ 200 mijë paund

Shqiptari i njohur si 'C9' humbet shtetësinë në Britani, merrej me kontrabandë emigrantësh! U hoq si punëtor ndërtimi por ka ‘Bently’ 200 mijë paund

Shqiptari në MB i njohur me nofkën C9

Një shqiptar i cili më parë gëzonte nënshtetësinë britanike, tashmë e ka humbur atë pasi akuzohet si organizator i një operacioni të gjerë kontrabande emigrantësh që operonte nëpër Kanalin Anglez.

Shqiptari, të cilit emri i vërtetë nuk i dihet, njihet me pseudonimin C9.

Ai hyri në mënyrë ilegale në Mbretërinë e Bashkuar 1999, por arriti të fitojë nënshtetësinë britanike pas disa kohësh.

C9 u akuzua në vitin 2020 për pastrim parash, trafik droge, posedim armësh zjarri dhe organizim të një rrjeti kontrabandues emigrantësh.

Fillimisht ai kalonte në MB emigrantë në mënyrë të paligjshme, duke i futur nëpër kamionë.

Me ardhjen e pandemisë COVID-19 që përfshiu globin, C9 dyshohet se ndryshoi strategjinë e tij, duke u kthyer tek varka të vogla për të transportuar emigrantët nëpër kanalin anglez.

Në vitin 2020, Sekretari i Brendshëm revokoi pasaportën britanike të C9, duke përmendur statusin e tij si një ndihmesë për shqiptarin përgjatë veprimtarisë së tij kriminale.

Komisioni Special i Apelimit të Emigracionit (SIAC) la në fuqi këtë vendim në janar 2023.

Ky vendim krijon një precedent, duke shënuar herën e parë që dikush humbet nënshtetësinë britanike për shkak të akuzave për kontrabandë emigrantësh.

Sipas medive, pavarësisht provave kundër tij, C9 pohon pafajësinë e tij, duke këmbëngulur se ai është thjesht një punëtor ndërtimi, pavarësisht se posedon një Bentley me vlerë 200,000 £.

Gruaja dhe fëmijët e tij, të gjithë shtetas britanikë, tani përballen me një të ardhme të pasigurt.

Rasti i tij nënvizon masat në rritje që vendet janë të gatshme të marrin për të luftuar imigracionin e paligjshëm, edhe nëse kjo nënkupton heqjen e shtetësisë së individëve të fituar me vështirësi.

K.M/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

FOTOT/ Terrenet e reja sportive në gjimnazin ‘Asim Zeneli’ në Gjirokastër

FOTOT/ Terrenet e reja sportive në gjimnazin ‘Asim Zeneli’ në Gjirokastër