Shtohen të prekurit me kancer mushkërie, 800 raste të reja! Onkologia: Duhani shkaku kryesor

Rastet e reja të diagnostikuara me kancerin e mushkërive kanë alarmuar mjekët pneumologë dhe onkologë në kryeqytet. Vetëm gjatë këtij viti janë zbuluar 800 raste të reja, duke u barazuar me numrin e rasteve me kancer gjiri, por duke mbetur lloji i parë i kancerit për nga vdekshmëria.

“Numri i rasteve është i barabartë me kancerin e gjirit, është një problem madhor për popullatën, zë vendin e parë sa i përket humbjes së jetëve. Nuk është një kancer ekskluziv i meshkujve, pasi edhe shumë gra po preken nga kanceri i mushkërisë”.- shprehet Arben Tanka, pneumolog në sptalin “Shefqet Ndroqi”.

Ajo që shqetëson më shumë mjekët është ulja e moshës së të prekurve, ndërsa kanceri diagnostikohet në faza të avancuara.

“Fatkeqësisht është ulur mosha e diagnostikimit me sëmundje tumorale të mushkërisë, me herët ka qenë rreth 45-50 vjeç, aktualisht kemi pacientë nën 40 vjeç në stadet e avancuara 3 dhe 4”.- tha Jonida Tula, onkologë në spitalin ‘Shefqet Ndroqi’.

Duhanpirja vijon të mbetet shkaktari kryesor, ndjekur edhe nga ndotja dhe gjenetika.

“Duhanpirja është shkaktari kryesor që bën dhe 80% të shkaqeve që shfaqin kancer mushkërie. Ka dhe faktor të tjerë siç është prezenca e gazit radon në shtëpi dhe ndotësit atmosferik me përbërje të asbestit dhe hidrokarburet si dhe gjenetika. Ka statistika që thonë se një mungesë duhanpirjeje e redukton kancerin me 90% të rasteve”.- shprehet mjeku Tanka.

Mjekët bëjnë thirrje për diagnostikim të hershëm përmes kontrolleve periodike dhe lënies së duhanit.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

Kuvendi i Rithemelimit, gazetarja e Report Tv: Do të miratohet një rezolutë me tezat e Berishës kundër organeve të drejtësisë

Kuvendi i Rithemelimit, gazetarja e Report Tv: Do të miratohet një rezolutë me tezat e Berishës kundër organeve të drejtësisë