Shuhet aktori i njohur italian Gigi Proietti pas problemeve me zemrën

Shuhet aktori i njohur italian Gigi Proietti pas problemeve me zemrën

Gigi Proietti

Aktori i famshëm italian Gigi Proietti ka mbyllur përfundimisht sytë, pas problemeve shëndetësore që kishte shfaqur së fundmi. Proietti prej disa ditësh i shtruar në spital, kishte shfaqur probleme serioze të dielën.   

Në mars, për një intervistë për Corriere della Sera, Proietti kishte folur për planet e tij për muajt e verës.

"Unë jam duke menduar për një  rikthim të Molière, do të doja ta ribëja, me një kompani aktorësh të rinj,” ishte shprehu aktori i ndjerë, e cila për fatin e keq nuk u realizua për shkak të pandemisë së shkaktuar nga Covid-19.

Proietti është i njohur si aktor, komedian stand-up, regjisor, drejtues televiziv, skaut i talenteve , i cili filloi karrierën e tij në teatër, pastaj në TV dhe kinema.

 Interpretimet e tij më të paharrueshme, i Mandrake  e Stenos në  Febbre da cavallo dhe atë të  Cavaradossi në La Tosca nga Luigi Magni.ai ka laujtuar Pomeon dhe në seritë e jashtëzakonshme televizive si Marshal Rocca, The Last Papa King, The Scam Lord dhe Një Plumb në Zemër. Si aktor zëri ai ka shprehur Robert De Niro, Dustin Hoffman, Charlton Heaston, Kirk Douglas, Paul Newman, Marlon Brando, Gregory Peck.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Gezim: 04/11/2020 16:32

  I jashtezakonshem Gigi Proietti.e kisha shume perzemer!

  Përgjigju
 • 2 novembre: 02/11/2020 17:32

  Un altro grande che se ne va.

  Përgjigju
 • Lui: 02/11/2020 14:43

  I madhi Gigi Proietti..

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Fatos Tarifa: Gomëdjegësit opozitarë

Fatos Tarifa: Gomëdjegësit opozitarë