Shuhet në moshën 87-vjeçare
nobelisti i letërsisë gjermane Grass 

Shuhet në moshën 87-vjeçare<br />nobelisti i letërsisë gjermane Grass 
Ka ndërruar jetë shkrimtari gjerman Günter Grass fitues i çmimit Nobel për letërsi në vitin 1999. Autori i njohur u nda nga jeta në moshën 87-vjeçare.

I lindur në vitin 1927 në Danzica ku shumë prej veprave të shkruara prej tij kanë gjetur shtratin e zhvillimit në këtë vend, tashmë është pjesë e Polonisë.  

Shkrimtari dhe poeti Günter Grass ishte një nga përfaqësuesit të grupit “47” në Gjermani, levizje e cila kontribuoi mjaft në rilindjen gjermane pas viteve të errëta të nazizmit.

Për shumë persona Grass i ka dhënë zë gjeneratës së gjermaneve të cilët janë rritur gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ai nuk ishte vetëm shkrimtar por edhe poet, eseist, dramaturg dhe skulptor. Suksesi ndërkombëtar për të erdhi në vitin 1959 me veprën “The Tin Drum” dhe më pas me  “Cat and Mouse” dhe “Crabëalk”.

gunter

Redaksia Online
(xh.k/shqiptarja.com)

 

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Në korrik del në pension infeksionisti i njohur Tristan Kalo: Do të rikthehem në Kanada, puna këtu nuk vlerësohet! Më shumë respekt për 'bluzat e bardha'

Në korrik del në pension infeksionisti i njohur Tristan Kalo: Do të rikthehem në Kanada, puna këtu nuk vlerësohet! Më shumë respekt për 'bluzat e bardha'