Si erdhën 18 milionë eurot nga dy italianët për t’u pastruar në Shqipëri nga Rezart Taçi

Si erdhën 18 milionë eurot nga dy italianët për t’u pastruar në Shqipëri nga Rezart Taçi

Francesco Zummo dhe Fabio Petruzzella

Report Tv ka zbardhur të tjera detaje lidhur me pastrimin e parave nga Rezart Taçi në bashkëpunim me 4 italianë. Dy prej italianëve, tashmë të arrestuar, Francesco Zummo, 90 vjeç dhe ekonomisti i tij Fabio Petruzzella, kanë ardhur në Shqipëri në muajin qershor ku hapën edhe llogari bankare për të transferuar më pas 18 milionë eurot që u sekuestruan sot nga SPAK.

Ata i transferuan eurot në llogari ,ku Taçi më pas përmes transaksioneve do të bënte pastrimit përmes firmave të naftës ku do të transferoheshin në një bankë në Malin e Zi.

Report Tv mësoi se Rezart Taçi përmes transaksioneve bankare do të kalonte paratë e krimit në nga bankat e nivelit të dytë në Shqipëri ne bankat e tjera jashtë vendit , ku dhe do të përfitonte përqindjen e tij, rreth 3 milionë euro. Nuk dihet nëse ai i ka marrë këto para.

1636712925_zummapetrozella.jpg

Francesco Zummo dhe Fabio Petruzzella


Lajmi kryesor:

Rezart Taçi në skemën e pastrimit të parave për Cosa Nostrën, bashkëpunoi me 4 italianë! Ish-bosi i naftës në kërkim, në pranga kunati e ish truproja e tij! SPAK sekuestron mbi 18 mln euro


  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Raportimi i Dumanit në Kuvend, Romeo Kara në Report Tv: Sulmet e opozitës treguan se problemin e kanë me drejtësinë! Për 21 janarin të thirren Ina Rama e Basha

Raportimi i Dumanit në Kuvend, Romeo Kara në Report Tv: Sulmet e opozitës treguan se problemin e kanë me drejtësinë! Për 21 janarin të thirren Ina Rama e Basha