Si i bleu LSI votat në Pukë me nga 10 mijë lekë! Bisedat: I kam gjet 20 dhe 3 të miat! SPAK çon dosjen në gjykatë, por nuk është ndjekur burimi i parave

Si i bleu LSI votat në Pukë me nga 10 mijë lekë! Bisedat: I kam gjet 20 dhe 3 të miat! SPAK çon dosjen në gjykatë, por nuk është ndjekur burimi i parave

Ilir Meta dhe pjese nga përgjimet

Ilir Meta, gjatë protestës që mbajti tek inceneratori i Tiranës, akuzoi dje SPAK se po bashkëpunon me PS-në për të vjedhur zgjedhjet vendore. Si për ironi, çështja fundit në SPAK për krime zgjedhore është një dosje për blerje votash në Pukë nga Lëvizja Socialiste për Integrim, pra nga partia e Ilir Metës, i cili i ndryshoi emrin në Partia e Lirisë.

Sipas dosjes hetimore, teksa Meta me kërcënonte me prerje dore këdo që prekte një votë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit 2021, partia e tij kishte angazhuar sekserë me tufa parash për të blerë vota. Më 9 prill të vitit 2021, u arrestua në flagrancë Vasil Shabani, bashkë më disa zyrtarë të LSI-së në Pukë, ndërsa në makinë iu gjetën rreth 5 mijë USD dhe një fletë të ngjashme me fletën e votimit. I përshirë është edhe kryetari i LSI-së në Pukë është Demir Syla, i cili është nën hetim në gjendje të lirë. 

Nga hetimet e SPAK ka rezultuar se Shabani ishte i përfshirë në fushatën zgjedhore dhe kishte komunikim me kryetarin e LSI në Pukë, Demir Syla, ku shkëmbenin lista me emra peronash të ndryshëm. Shabani u kërkon personave të tjerë numrin kartës së identitetit, për t’i identifikuar si votues të LSI-së.

Nga zbërthimi i komunikimeve, Vasil Shabani kontakton Lorenc Malajn për të siguruar vota në këmbim të parave për LSI. Një votë blihej me 10 mijë lekë ose rreth 100 USD. Shabani dhe Malaj komunikojnë nga data 19 janar 2021 deri në 8 prill 2021, për blerje votash për LSI-në.

-Shabani: Si po e lam për atë at muhabetin që kena fol a mund sigurojsh nanja a jo.

-Malaj: Qa bane ti, nonja bahet, por pa lek sti jeo kush veq tmijat.

-Shabani: Sa mun bajm me lek.

-Malaj: Po se di fiks burr se ka kohë pa i pa kush del te kto tjerat iher sjapin shum...sa japin për nja (një) sa lek.

-Shabani: Do vish masneser në Puk se vjen ai shoku ta takojm.

-Malaj: Mirë si je ti...kam pun nuk mun vi, na pyt ti e na kallo ca thot... Kam nja ni 20 ni ven pyete ca thot ti e rri noj dite ateher me ty npuk.

-Shabani: Po mir, si mi than per pune apo tjeter gja.

-Malaj: Per tjeter gja per qato se nuk i kam vet. Ca jan tu ba ata jan tu e len per diten e funit a...se me duhet me dit.

-Shabani: Besoj deri të dielën kryjm per at muhabet, përfundimisht sa behet te ti se du me dit...sa ke ne Iball dhe sa jane tjeterkun.

-Malaj: 20 kam pas thanë i her...qato 20 në fierz...qato kam problem...në iballe nja 3 tmijat...

-Shabani: Si kalove...neser jam ne Puk.

Vasil Shabani i thotë Malajt se të nesërmen do të shkonte ta takonte në Pukë. Shabani shkon në Pukë, të nesërmen, datë 9 prill 2021, ku arrestohet në flagrancë. Në telefonin e Vasil Shabanit është gjetur një listë me 13 emra, si votues të qendrës së votimit Breg-Qelëz, si dhe një lsitë tjetër me 11 emrat. Listat i janë dërguar kreut të LSI, Demir Syla.

Është pyetur Gëzim Mexhaj, i cili ka rrëfyer se Vasil Shabani i ka kërkuar votën e tij, të bashkëshortes dhe të nënës për LSI-në, në këmbim të 30 mijë lekë të reja ose rreth 300 USD. Mexhaj e ka refuzuar ofertën pasi lekët i donte para ditës së votimit dhe jo më pas. Është pyetur Pal Feta, i cili ka rrëfyer se Vasil Shabani i ka kërkuar të shiste votën për 10 mijë lekë të reja për LSI-në. Feta ka theksuar se nuk ka pranuar që ta shesë votën.

Nga provat e mbledhura, hetuesit kanë krijuar bindjen se Vasil Shabani ka blerë vota në Pukë për llogari të LSI-së, partisë së Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit. SPAK ka dërguar dosjen për gjykim në Gjykatën e Posaçme, ku Shabani i LSI-së akuzohet për korrupsion aktiv në zgjedhje, parashikuar në nenin 328 të Kodit Penal.

Por, SPAK nuk ka arritur të ndjekë rrugën e parave të hedhura për blerje votash, me qëllim për të identifikuar burimin e parave. Kur është pyetur se kush ia ka dhënë paratë për blerjen e votave, Vasil Shabani ka pohuar se paratë ia ka dërguar vëllai nga Irlanda, përmes një personi që ia kishte lënë paratë tek tezja Marie Shqefni. Hetuesit kanë pyetyr Marie Shqefnin e cila ka mohuar që t'i ketë dhënë dikush para për Vasil Shabanin. Hetimet nuk vijojnë më tej për të zbuluar burimin e parave.

G.MO/K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • kenita: 14/09/2022 18:00

  Ato jan mesu vec me vjedh asgje tjeter sbej dot

  Përgjigju
 • fredi: 14/09/2022 18:00

  Po lsi vetem tu ble vota nxirrshin deputet se kshu si votonte njeri

  Përgjigju
 • hahahahhaha: 14/09/2022 17:59

  Po keto pukjanet me 10 mij lek shiten ose me nje paket

  Përgjigju
 • Roi: 14/09/2022 16:43

  Turpi me i madh te kete shqiperia akoma keto muhabete ikni mbytuni o opozitare te shpifur

  Përgjigju
 • Ada: 14/09/2022 16:42

  Turp ti vije ktyre qe blejne vota sidomos kti kryemafozit te lsi

  Përgjigju
 • Gledi: 14/09/2022 14:00

  Eh mer like stu nda spaku… kujdes se sje vec ti spiun hahahahah

  Përgjigju
 • Risa: 14/09/2022 13:59

  Ai dhe me lek e prap sja arriti qellimit

  Përgjigju
 • Jorgo: 14/09/2022 13:09

  Shpresojme qe Spak ta hetoje kete ceshtje dhe te marre vendimin e duhur per keta plehrat e LSI

  Përgjigju
 • spak usa: 14/09/2022 12:49

  ky me te shoqen shreken duhet te japin llogari per pasurite e popullit te vjedhura nga familja e tij

  Përgjigju
 • Sara: 14/09/2022 12:10

  Dhe spiun dhe hajdut ky po qe esht ilir meta qe njohim

  Përgjigju
 • Andi: 14/09/2022 12:10

  Nje tjeter deshmi se si lsi ka blere votat asnje surprize

  Përgjigju
 • goni: 14/09/2022 11:31

  Po shyqyr e cut ne spak ket rrot kari po ne fakt sivjet kan tall karin me te se ju kane marr leket edhe si kane votu fare

  Përgjigju
 • Luan: 14/09/2022 11:25

  Shume shpejt i dashur ilir do te futet tel e do te dale zinxhir

  Përgjigju
 • Alban: 14/09/2022 11:24

  Me kaq hajdutlleqe qe ka iliri e cuditshme eshte se si nuk eshte akoma ne burg

  Përgjigju
 • zefi: 14/09/2022 11:08

  Mos i ke pagujt anej nga skrapari se na ne puk skena marr kokerr leku sidomos nga myqyryfa si puna juj

  Përgjigju
 • olsi: 14/09/2022 11:08

  nuk fitohet detyra duke bler vota o kar

  Përgjigju
 • indrit: 14/09/2022 11:08

  hajdutat e dreqit. parti e shpifme

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi