Si ka zaptuar mediat spiuni I.M. që prej publikimit të dosjes së tij

Si ka zaptuar mediat spiuni I.M. që prej publikimit të dosjes së tij

Nëse presidenti i vendit, në ndonjë vend tjetër, do të rezultonte se ka qenë spiun, do të përbënte një skandal të madh. Mediat do të merreshin vetëm me këtë fakt dhe presidenti jo vetëm që do të duhej të jeptë llogari, por do të ishte zhdukur nga jeta politike e mediatike. Në Shqipëri ndërkohë, ndodh e kundërta.

Që prej publikimit të dosjes së Ilir Metës, si bashkëpunëtor Sigurimi, ky i fundit jo vetëm që nuk ka kërkuar falje minimumi, për atë që ka bërë në rini, pasi edhe mund të justifikohej se ishte i ri dhe i kanë bërë presion, por ka shpeshtuar daljet në publik. Herë duke kërcënuar, herë tjetër duke u shfaqur si një politikan e prind model, që luan më fëmijët buzë detit.

Dhe mediat, për turpin e tyre, nuk merren me skandalin që iu ka plasur sheshit- pavarësisht faktit se kush e nxorri dosjen dhe pse tani- por na nxjerrin Ilir Metën mëngjes, drekë, darkë, sikur nuk ka ndodhur gjë, për të na treguar si do rrëzojë Edi Ramën në shtator, dhe bashkë me atë plakun non grata do të vijnë në pushtet në shtator.

Ndërkohë që në vendet perëndimorë, politikanë shumë më seriozë se ky janë zhdukur nga jeta politike, fjala vjen vetëm për ndonjë plagjiaturë diplome apo doktorature, I.M, për turpin tonë, që jo vetëm ka mbi shpinë akuza monstruoze dhe nga vetë aleati i tij i tanishëm, për korrupsion, vrasje, trafik droge etj, ka pushtuar televizionet e gazetatat, duke na bërë moral e duke denoncuar skandale, ndërkohë që i vetmi skandal që duhet të na shpjegojë dhe që duhet pyetur nga gazetarët në çdo dalje të tij, është dosja e spiunit të Sigurimit të Shtetit që i ka dalë.

Të sqarojë njëherë dosjen e tij dhe të bëjë transparencë, pastaj të dalë sa të dojë e të flasë për skandalet e Ramës. Ndryshe mirë është të kyçet në vilën e tij në Lalëz e të mos dalë kaq shpesh, se veç veten merr më qafë, jo vetëm duke u shfaqur siç po shfaqet, një karikaturë qesharake, që nuk tremb më dot njeri, si atëhere kur spiunonte shokët e vet, por edhe se u kujton përditë njerëzve se kush është I.M, duke i shtuar kështu jetën në pushtet Edi Ramës, atij që thotë se po na vjedh e vret çdo ditë.

Mirë është që këtë ta kuptojnë edhe mediat që janë në borderonë e tij, që të mos na e shfaqin kaq dendur, se jo për gjë, por duke na nxjerrë nga mëngjesi në darkë I.M si “Mesian” që do shpëtojë vendin nga djalli Edi Rama, kam frikë se do na bëjnë peshqesh këtë të fundit dhe nja dy mandate të tjera.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Cubel breca: 20/08/2022 14:27

  Mbylljen e ke bere bukur!!!!!!! Cubi i gjate per keta legena as qe can koke fare sdua me then ate llafin qe perdor shpesh populli i mencur. Ka shum mundesi qe edhe per ca koh mund te jemi pa opozit ,jo me te vin ne pushtet keta legenat.

  Përgjigju
 • leone: 20/08/2022 12:07

  Kjo tregon se Meta-j se bashku me Berishen e kane ne xhepin e vogel shumicen e medias ne Shqiperi dhe kane urdheruar te paguarit e tyre qe ti kene 24 ore ne 24 ore ne ekranet e tyre.Kjo eshte e verteta.Sa per akuzat e tyre kunder Rames,tani shqiptaret e dine se perse e sulmojne ate,sepse vetem Ai e ka ne dore rrjedhen e ngjarjeve dhe fatin e tyre ne pergjithesi.Pra,me metodat e strategjine e tyre mendojne se duke i hedhur te gjitha beterite kunder Rames,ai do trembet e do frikesohet dhe ata do vazhdojne te japin tonin e politikes ,duke u pasuruar njekohesisht perdite e me shume!Sa per SPAKUN,qe do pastronte kokat e krimit e korrupsionit ne nvelet e larta te politikes,cifti Like Berisha e kane ne xhepin e vogel ate dhe nuk e llogaritin fare,sepseai eshte prej vitesh nen influencen e Likes.E vetmja poengese per ta eshte Edi Rama.Kraja dhe organi i tij per mendimin tim eshte njesoj si ne kohen e Llalles,ka vetem llafe e premtime dhe veprimet e tyre te deritanishme flasin se mund te goditin kedo,por gjithmone larg Metes e Berishes! A nuk e pame kete ne rastin e 6 janarit,kur Berisha sulmoi seline e PD me kamikaze e me njerez te armatosur? E thirri njeri ate? Vetem Elisabeta Imeraj u be e gjalle atehere (dhe ate e hoqen nga sistemi si te "korruptuar"??!!!).E pa njeri SPAKUN te behej i gjalle,apo kishin ikur me pushime jashte shtetit te gjithe prokuroret e Spakut,me urdher te Arben Krajes,krahut te djathte e te fshehur te Iir Metes atje?!

  Përgjigju
  • Tahir tarfyci: 20/08/2022 14:36

   Cubi sdo tja dij a egzistojn ajo keta lloj fytyrash,then shkurt se rruan patllaken fare. Persa i perket krajes i lumshin ato 5000 Euro qe paguhet se kriminelat e polikes ketu do ti kemi peshqesh, vetem kur te largohen ne menyr naturale do shpetojm. Deri atehere edhe kraja do te kete hikur nga kjo bot.

 • Sondazhi i ditës:

  Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

FOTOLAJM/ Larg ‘kostumit’ të kryeministrit, Rama publikon foton nga pushimet në Vlorë

FOTOLAJM/ Larg ‘kostumit’ të kryeministrit, Rama publikon foton nga pushimet në Vlorë