Si mund ta ndaloni enjtjen nga pickimi i mushkonjave

Si mund ta ndaloni enjtjen nga pickimi i mushkonjave

Foto Ilustruese

Stina e verës na përball me një nga sikletet më të mëdha, siç është pickimi nga mushkonjat. Me siguri ju ka ndodhur që të përballeni me një irritim nga pickimi ose me enjtje. Për të evituar të tilla probleme ka disa zgjidhje të vogla në kushte shtëpie.

-Apliko akull në zonën e prekur, pasi do të qetësojë skuqjen dhe dhimbjen për pak kohë.
-Apliko sodë buke të tretur në ujë në zonën e infektuar për të lehtësuar dhimbjen.
-Përdor pambuk me alkool për dezifektim.

Ndërsa në rastet kur keni alergji nga pickimi i mushkonjave, duhet patjetër të pini ilaçe kundër alergjisë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS