Si sot 10 vite më parë Interi fitonte Championsin dhe kompletonte tripletën

22 maji është një datë që do të mbetet në historinë e Interit që pikërisht në këtë ditë 10 vite më parë në 2010-tën fitoi më në fund Champions Leaguen duke mposhtur në finale Bayern Mynih 2-0 në Madrid. Kupa e tretë e Kampioneve ose Championsi i tretë për zikaltërit që erdhi plot 45 vite pas asaj të fituar me Helenio Herrera. 
Championsi i fituar në Madrid ishte trofeu i tretë i atij sezoni ku Interi bëri tripletën historike pasi kishte fituar edhe titullin kampion në Serinë A dhe Kupën e Italisë. Finalen ndaj Bayernit e fituan me golat e Diego Militos por në pankinë ishte një nga trajnerët më të mirë ndoshta më i miri në atë moment Jose Mourinho. Heronjtë e tripletës mbahen mend nga të gjithë tifozët zikaltër duke nisur me kapitenin Zanetti, Diego Milito, Eto’o, Sneijder e shumë e shumë të tjerë të cilët janë për momentin të vetmit në futbollin italian që kanë fituar tripletën në një sezon të vetëm.

Përgatiti Andi Kapxhiu

r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    S'ka marrëveshje për reformën, a duhet të ketë qeveri tranzitore përpara zgjedhjeve parlamentare?

Komento

Komente

  • goni: 22/05/2020 15:02

    amalaaaaa per sempre..pazza inter

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ndërron jetë 88-vjeçari nga arresti kardiak, bartës i COVID-19 por asimptomatik