Siri, bomba ruse dhe siriane mbi Idlib, mijëra njerëz në arrati

Në Siri forcat qeveritare kanë intensifikuar sulmet ajrore ndaj krahinës të konsideruar rebele të Idlib. Bombardimet janë kryer mbi të paktën një duzinë fshatrash duke detyruar mijëra civilë të zhvendosen nga shtëpitë e tyre.

Klima e ftohtë dhe kriza humanitare i ka lënë vendasit pa ndihma humanitare pasi më 20 dhjetor, Rusia dhe Kina votuan në Këshillin e Sigurimit të OKB kundër një rezolute që do të zgjasë dërgimin e ndihmës për rajonin përtej kësaj date.

Ndërsa bastisjet në Idlib po shtohen, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan përsërit qëndrimin e tij: mbyllje totale për pritjen e refugjatëve të tjerë në Turqi, e cila sipas tij "nuk mund të përballet më me një valë të re të imigracionit nga Siria".

Sipas OKB, bombat ruse dhe ato të regjimit të Asad, kanë detyruar largimin e më shumë se 80,000 sirianëve.

  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Kapet në brigjet e Orikumit breshka e rrallë e llojit Kareta kareta! Do të niset drejt Turqisë për arsye studimore