Situata e COVID-19/ Fico: Rritje të numrit të rasteve aktive, nuk kemi ende përgjigje për variantin Delta

 

Shefja e ISHP-së, Albana Fico ka dhënë detaje sa i përket situatës së COVID-19 në vendin tonë.

“Numri i rasteve aktive është rritur, por mbetemi në një incidencë 5 për 100 mijë persona, të shtruar në spitale COVID janë 5 pacientë, nuk kemi persona në reanimacion, numri i vdekjeve ka qenë zero për ditë me radhë, ndërkohë që për raportin e fataliteteve mbetet në 9.1% ka edhe një rritje të lehtë të pozitivitetit të mostrës. Efekt ka dhënë edhe vaksinimi. Nuk kemi një përgjigje për variantin Delta, e rëndësishme që përtej vaksinimit duhet të shohim me përparësi dhe të shohim masat e vendosura nga autoritete shëndetësore”, tha Fico.


Lajmi kryesor:

Komiteti Teknik i Ekspertëve: Orari i muzikës shtyhet deri në 23:00, masat e tjera në fuqi! Të shtruarit në spital, s’kanë kaluar më parë COVID-in, të pa vaksinuar dhe mbi 65-vjeç


B.K./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

Pse i jemi borxh Kosovës?