Situata në Korçë/ Braimllari: Qeveria të shpallë menjëherë gjendjen e jashtëzakonshme

Lëvizja Socialiste për Integrim i kërkoi qeverisë të shpallë urgjentisht gjendjen e jashtëzakonshme në Korçë, ku fshatra të këtij qarku janë prekur nga tërmeti. Në një dalje për mediat, Sekretari i Përgjithshëm i kësaj partie Endrit Braimllari tha se banorët kanë nevojë për mbështetjen e strukturave shtetërore dhe jo për show politik.

“Të shpallet urgjentisht gjendja e jashtëzakonshme në zonën e prekur nga tërmetet. Në shenjë solidariteti me banorët e prekur nga fatkeqësia natyrore e tërmeteve në qarkun Korçës.  Rreshjet e shumta te shiut po përkeqësojnë situanten ndaj ju bëj thirrje organeve të qeverisë qendrore dhe lokale.

Ministrisë së Mbrojtjes, Prefektit, Bashkisë Korcë, Kolonjë dhe emergjencave civile të mos tallen me banorët. Të mos bëjnë politikë me fatkeqësinë e tyre po t’u shërbejnë dhe të gjenden pranë jo me çadra që fusin ujë dhe që nuk kanë mundësi ngrohje por ti ndihmojnë banorët, fëmijët, të moshuarit dhe njerëzit me probleme. Të shpallet urgjentisht gjendja e jashtëzakonshme për atë zonë dhe të mos bëjnë fasadë dhe show politik”, tha Braimllari.


Lajmi kryesor:

Tërmetet në Korçë/ Zhvendosen disa banorë nga çadrat në shkolla e banesa sociale, Rama: Do rindërtohen shtëpitë (VIDEO)


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Ministri gjerman i ekonomisë konfirmon bisedimet BE-Kinë mbi tarifat

Ministri gjerman i ekonomisë konfirmon bisedimet BE-Kinë mbi tarifat