S'ka përmirësim të situatës në Kapshticë/ Dhjetëra emigrantë në radhë: Jemi sfilitur, s'kam takat as të flas

Situata në pikën kufitare të Kapshticës vijon të jetë e njëjtë edhe në orët e pasdites së kësaj të shtune. Rreth 100 qytetarë, që kanë ardhur me autobus, si edhe me makinat e tyre private, janë pritje për të kaluar kufirin, edhe pse kuota ditore prej 300 qytetarë që lejohej të kalonin u plotësua që në mëngjes. Disa që janë në gjendje më të mirë ekonomike janë akomoduar në hotelet aty pranë pikës kufitare, të tjerë do të qëndrojnë në makinat e tyre. Ata shprehen se problemi i tyre kryesor është tamponi, i cili skandon gjatë mbrëmjes së sotme, që do të thotë se kanë shpenzuar kot duke bërë testin, pasi duhet ta përsërisin.

"Kemi rreth 2 orë, jemi sfilitur, s'kemi takat as të flasim. Presim, si do vetjë nata, më skadon tamponi në orën 11 të natës. Do rri në autobus, ku të shkoj është shumë e vështirë, mos e pyet", thotë një qytetarë.


Lajmi kryesor:

Plotësohet kuota '300'/ Vijon radha në Kapshticë! Emigrantët në pritje: Sot na skadon tamponi, do fle në autobus! Postbllok për ndalimin e mjeteve të reja


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

Kodheli: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do të vazhdojnë së bashku në rrugën e integrimit në BE