Skandali i taksave në Britaninë e Madhe, Sunak shkarkon ministrin e Financave për mungesë transparence

Skandali i taksave në Britaninë e Madhe, Sunak shkarkon ministrin e Financave për mungesë transparence

Ish ministri britanik i Financave, Nadhim Zahawi

Nadhim Zahawi është shkarkuar nga posti i ministrit të Financave në qeverinë britanike pasi një hetim i kryer nga këshilltari i etikës së kryeministrit Rishi Sunak zbuloi se Zahawi kishte bërë në mënyrën sesi i ka menaxhuar çështjet e tij tatimore.

Kryeministri Rishi Sunak, tha se hetimi tregoi se kishte pasur shkelje serioze të kodit ministror.

Ai i kishte kërkuar Sir Laurie Magnus të hetonte pasi doli që Zahawi i kishte paguar një gjobë HMRC-së gjatë kohës që ishte kancelar, për tatimin e papaguar më parë.

Sir Laurie doli në përfundimin se ministri nuk kishte qenë transparent lidhur me financat e tij.

Në një letër drejtuar Zahawi, z. Sunak shkroi: "Si rezultat, ju kam informuar për vendimin tim për t'ju larguar nga posti juaj në qeveri".

Në përgjigje, Zahawi falënderoj kryeministrin dhe tha se ai ndihej krenar për arritjet e tij në qeveri - duke theksuar numrin e lartë të personave të vaksinuar por nuk foli për çështjet e tij tatimore dhe as nuk kërkoi falje.

Ai premtoi se do ta mbështesë kryeministrin në vitet e ardhshme. Kujtojmë se Zahawi e mori postin e tij në mbyllje të qeverisjes së Boris Johnson, në korrik të vitit të kaluar. 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli