Skandali në Porto - Inter, UEFA me komunikim zyrtar

Skandali në Porto - Inter, UEFA me komunikim zyrtar

Tifozët e Inter jashtë stadiumit 'Do Dragao'

Interi barazoi dje 0-0 me Porton në transfertë dhe pas 12 vitesh është në fazën çerekfinale të Champions League. Ndeshja e djeshme, veç emocioneve në fushë ka pasur edhe një skandal sa i takon tifozëve. Zikaltërit kishin në dispozicion sektorin e tyre, megjithëse mbi 1 mijë tifozë të italianëve ia kishin dalë të merrnin biletë në sektorët e tjerë të stadiumit, duke mos u lejuar të futen në impiant.

Drejtuesit e Inter dhe drejtori Marotta-s kanë kërkuar sqarim te Porto dhe një ankesë për Federatën Europiane të Futbollit. UEFA ka mbajtur një qëndrim për atë që ndodhi në Portugali mbrëmë, me një komunikatë zyrtare ku sqaron se cilat do të jenë lëvizjet e radhës.

Komunikimi thotë se UEFA është “informuar se një numër i madh i tifozëve vizitorë kanë blerë bileta për seksionet e rezervuara për tifozët vendas të stadiumit”, duke shpjeguar se “rregulloret e UEFA-s përcaktojnë se 5% e kapacitetit të stadiumit duhet të lihet për miqtë”.

UEFA kujton se “përgjegjësia për menaxhimin e sigurt të spektatorëve dhe politikat përkatëse të biletave përcaktohen nga organizatori i ndeshjes dhe autoritetet kompetente”. Në rastin konkret, mes dy klubeve u diskutua për masat që do të ndërmerren. Në fund, shënimi përfundon duke shpjeguar se “UEFA aktualisht është duke e shqyrtuar çështjen”.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij