Skeda/ 8 përballjet historike të Shqipërisë me Spanjën! Iberikët 31 gola, kuqezinjtë vetëm 3

Skeda/ 8 përballjet historike të Shqipërisë me Spanjën! Iberikët 31 gola, kuqezinjtë vetëm 3

Foto ilustruese

Në 8 ndeshje që janë zhvilluar mes Spanjës e Shqipërisë, të gjitha përballjet i kanë fituar iberikët.  Spanja ka shënuar ndaj kombëtares shqiptare 31 gola në total, ndërsa kuqezinjtë kanë shënuar në rrjetën e ‘furive të kuqë’ vetëm 3 herë. 

Për herë të parë këto dy kombëtare janë takuar në kualifikueset e Europianit 1988, ku Spanja fitoi 1- 2 në Tiranë dhe 5-0 në Sevilje.

Ndeshjen e dytë mes dy kombëtareve, Spanja e ka fituar 9-0 në Sevilje, e vlefshme për kualifikueset e Euro 1992. Butragenjo shënoi 4 herë në atë ndeshje. Ndërsa takimi i dytë në Tiranë u anulua për shkak të situatës politike në Shqipëri.

Në vitin 1993 Spanja fitoi 3-0 në shtëpi dhe 1-5 në shtëpinë tonë në kuadër të kualifikueseve të Kupës së Botës 1994.

Të dyja kombëtaret u takuan edhe në kualifikueset e Kupës së Botës 2018, ku Spanja fitoi 0-2 dhe 3-0. Diego Kosta dhe Nolito shënuan në Shkodër, kurse në Alikante realizuan Rodrigo, Isko dhe Tiago Alkantara. 

Ndeshja e fundit  mes dy kombëtareve ishte miqësorja e luajtur më 26 mars 2022 në Spanjë. Skuadra e Luis Enrikes fitoi 2-1, me gola të Ferran Torres dhe Olmos. Për Shqipërinë barazoi përkohësisht Myrto Uzuni.

Kjo është pjesëmarrja e 2-të e Shqipërisë në Europian, pas debutimit në 2016-ën.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë