Skualifikimi i Rusisë nga kompeticionet sportive, Medvedev: Histeri anti-ruse

Skualifikimi i Rusisë nga kompeticionet sportive, Medvedev: Histeri anti-ruse

Moska zyrtare ka reaguar reagoi ndaj vendimit të Wada-s për të skualifikuar Rusinë për katër vjet nga garat sportive, dhe ka akuzuar Perëndimin për "histerianti-ruse". 

Kreu i qeverisë ruse, Dmitri Medvedev, ka udhëzuar zëvendësen e tij, Olga Golodets, të kërkojë nga strukturat kompetente sportive të apelojnë kundër vendimit të Wada-s. 

Medvedev tha se "Tymnaja e përhapur nga Perëndimi politik dhe sportiv, tregon se histeria anti ruse nuk njeh kufi dhe është bërë kronike".

Sidoqoftë, Medvedev pranoi se "është e pamundur të mohosh" se ka pasur doping, por ata që kanë qenë të përfshirë, tashmë janë ndëshkuar.

Agjencia Botërore Anti-Doping ka vendosur përjashtimin e Rusisë nga Olimpiada e vitit 2020 dhe Botërori i vitit 2022.

Si pasojë e vendimit të marrë, Rusia nuk do të marrë pjesë në Olimpiadën e Tokios, Lojërat Dimërore të Pekinit 2022 dhe Botërorin e Katarit.

Megjithatë, ata sportistë rus që vërtetojnë se nuk janë prekur nga skandali i dopingut,  do lejohen të jenë pjesë e kompeticionit të Tokios, duke garuar me një flamur neutral.

Megjithatë, vendimi i Agjencisë Botërore Anti-Doping  duket se prek më shumë përfaqësuesen e futbollit, e cila në Botërorin e Rusisë arriti deri në fazën e Çerekfinales.

Vendimi për përjashtimin e Rusisë nga dy aktivitetet botërore u mor në Lozanë të Zvicrës dhe erdhi pasi agjencia shpalli Rusinë fajtore për manipulimin e të dhënave laboratorike në janar 2019.

Rusia ka afat që brenda 21 ditësh ta apelojë vendimin që do të thotë se përballja ligjore do të zgjasë edhe për disa muaj.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Eri: 10/12/2019 13:01

  keta e kane ne gjak dopingun sidomos ne shtange , mire qe si denuan dhe keto tonet

  Përgjigju
 • Kafsha: 10/12/2019 09:53

  Çdo më thënë flamur neutral?

  Përgjigju
  • Arbëri: 10/12/2019 11:22

   Është flamuri i olimpiadës !

 • Sondazhi i ditës:

  A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

Misteri i zhdukjes Ulvi Skana-s, të tjera detaje të forta për fatin e 29-vjeçarit sot në ‘Pa gjurmë’ në Report TV! Na ndiqni sot në ora 15:30

Misteri i zhdukjes Ulvi Skana-s, të tjera detaje të forta për fatin e 29-vjeçarit sot në ‘Pa gjurmë’ në Report TV! Na ndiqni sot në ora 15:30