Sllovakia zgjat kontrollet kufitare me Hungarinë deri në dhjetor

Sllovakia zgjat kontrollet kufitare me Hungarinë deri në dhjetor

Policia në pikën kufitare

Qeveria e Sllovakisë miratoi sot zgjatjen e kontrolleve të përkohshme në kufirin e saj me Hungarinë deri më 23 dhjetor, ndërsa përpiqet të parandalojë kalimin e emigrantëve të paligjshëm.

Vendi i Europës Qendrore ka futur në fuqi kontrollet kufitare më 5 tetor, duke ndjekur shembullin e Polonisë, Republikës Çeke dhe Austrisë, të cilat kanë zbatuar masa më të rrepta në kufijtë e tyre me Sllovakinë.

Sllovakia regjistroi një rritje prej më shumë se 500% nga viti në vit në numrin e migrantëve të paligjshëm që nga fillimi i vitit 2023 deri më 12 nëntor.

Kryeministri sllovak Robert Fiço u rikthye në pushtet, duke fituar kështu mandatin e katërt muajin e kaluar pasi fitoi zgjedhjet e shtatorit, ndërkohë që premtimet për të mbrojtur kufijtë nga imigracioni i paligjshëm  luajtën një rol të rëndësishëm në fushatën e tij.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

Pas kërcënimeve të Hamasit për pengjet, Izraeli bombardon jugun e Gazës

Pas kërcënimeve të Hamasit për pengjet, Izraeli bombardon jugun e Gazës