Sot 150 vjetori i lindjes së 'homerit' të gjuhës shqipe Gjergj Fishta! Presidenti Meta e kujton me vargjet e tij: Si Shqypnija vend nuk ka

Sot 150 vjetori i lindjes së 'homerit' të gjuhës shqipe Gjergj Fishta! Presidenti Meta e kujton me vargjet e tij: Si Shqypnija vend nuk ka

Gjergj Fishta

Plot një shekull e gjysmë më parë lindi në Fishtë të Zadrimës ai që më pas do të bëhej homeri i gjuhës shqipe, At Gjergj Fishtës. Ai lindi më 23 tetor të vitit 1871, e cila ishte një ditë e zakonshme në historinë e Shqipërisë së pushtuar nga otomanët por sot kujtohet si dita kur erdhi në jetë një figurë e madhe e Kombit shqiptar, e kulturës sonë kombëtare! Një ndër majat më të larta të relievit të letërsisë shqiptare është, padyshim, vepra e Atë Gjergj Fishtës ( 1871-1940).

Me rastin e kësaj dite Presidenti i republikës Ilir Meta ka postuar në Facebook disa prej vargjeve të tij duke theksuar se “roli thelbësor i Fushtës në Kongresin e Manastirit për unifikimin e Alfabetit të Gjuhës Shqipe, përpjekjet brilante diplomatike për njohjen ndërkombëtare të Shqipërisë, si dhe vendosja, gjithmonë në ballë të lëvizjeve për mbrojtjen e trojeve dhe sovranitetit të vendit, e bën rolin dhe kontributin e tij, një gurthemel të rëndësishëm të vetëdijes shqiptare”.

Mesazhi i plotë i Metës

“Edhè hâna do t’ a dijë,

Edhè dielli do t’ két pá,

Se për qark ksaj rrokullije,

Si Shqypnija ‘i vend nuk ká!” ????????

Në 150-vjetorin e lindjes, nderojmë sot me përulësi, mirënjohje dhe respektin më të thellë, një prej kolosëve të shqiptarizmës, mbrojtësin e paepur të interesit kombëtar dhe një prej figurave më të ndritura të letërsisë tonë, epikun e madh dhe shprehësin më të fuqishëm të idealeve atdhetare dhe demokratike, personalitetin e jashtëzakonshëm politik, artistik, diplomatik dhe klerik, veçanërisht gjatë periudhës kur jetoi, që si rrallë kush jetësoi vlerat e Rilindjes Kombëtare, iluministin e paharruar At Gjergj Fishta.

Shqiptaria e kulluar, që na la trashëgim, prej së cilës frymëzohemi dhe me të cilën krenohemi, angazhimi i jashtëzakonshëm për Pavarësinë dhe konsolidimin e shtetit modern shqiptar, roli i tij thelbësor në Kongresin e Manastirit për unifikimin e Alfabetit të Gjuhës Shqipe, përpjekjet brilante diplomatike për njohjen ndërkombëtare të Shqipërisë, si dhe vendosja, gjithmonë në ballë të lëvizjeve për mbrojtjen e trojeve dhe sovranitetit të vendit, e bën rolin dhe kontributin e tij, një gurthemel të rëndësishëm të vetëdijes shqiptare.

“Rrnosh e kjosh, prá moj Shqypní,

Rrnosh e kjosh gjithmonë si vera,

E me dije e me Lirí

Për jetë t’ jetës të rrnoftë tý ndera.” ????????

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Kurti të largojë kryetarët shqiptarë nga zyrat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Vjen nga Bayern Munich, Interi gjen zëvendësuesin e Skriniar

Vjen nga Bayern Munich, Interi gjen zëvendësuesin e Skriniar