3 vite si President i Ukrainës, Zelensky: Ne do të fitojmë, populli ukrainas janë ‘njerëzit e vitit’ për këmbënguljen dhe forcën që treguan

3 vite si President i Ukrainës, Zelensky: Ne do të fitojmë, populli ukrainas janë ‘njerëzit e vitit’ për këmbënguljen dhe forcën që treguan

Volodymyr Zelensky përshëndeti popullin e Ukrainës si "njerëzit e vitit" në një intervistë për përvjetorin që shënon tre vjetët e tij si President.

I pyetur për të qenë i pari në një sondazh të lexuesve të revistës Time të njerëzve më me ndikim të vitit 2022, Zelensky u përgjigj: "Unë ia referoj atë popullit ukrainas – ata janë njerëzit e vitit. Kjo është për shkak të qëndrimit tonë të bashkuar tani."

"Respekt i vazhdueshëm për njerëzit. Kjo luftë, bashkimi ynë, është një dëshmi se ne kemi njerëz të tillë. Unë jam krenar për këtë." tha ai.

Në intervistën e gjatë, ai foli edhe për mbrojtësit e fabrikës së çelikut Azovstal në Mariupol, të cilët u dorëzuan këtë javë pasi qëndruan për muaj të tërë kundër pushtimit rus.

"Ne do t'i sjellim ata në shtëpi," tha ai për luftëtarët ukrainas që tani mbahen nga Rusia.

Ai e përshkroi fitoren si forcat ukrainase që arritën në linjat e kontrollit që përpara pushtimit pa humbje të panevojshme.

"Ne thyem shtyllën kurrizore të një prej ushtrive më të forta në botë. Ata nuk do të ngrihen në këmbët e tyre në vitet e ardhshme," tha Zelensky.

Ai këmbënguli se ishte i sigurt për fitoren, duke thënë se nuk kishte alternativa.

Dhe i pyetur nëse ndihej politikan, ish humoristi u përgjigj: "Ndihem si President. Kjo është e sigurt".


Lajmi kryesor:

Lufta/ Moska: Mund të ketë shkëmbim mes ushtarëve të Azov me oligarkun pro-rus Medvedchuk! U ndalon hyrjen e mbi 900 amerikanëve në Rusi, mes tyre Biden dhe Blinken


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro?×

Lajmi i fundit

John

Aksident tragjik në Itali/ Makina lëviz 5 kilometra kundravajtje në autostradën Milano-Genova! 2 viktima, njëra shqiptare