22 vite nga çlirimi i Prishtinës, Rama uron me një foto të UÇK-së: Ditë e bekuar

22 vite nga çlirimi i Prishtinës, Rama uron me një foto të UÇK-së: Ditë e bekuar

Foto nga 11 qershori i vitit 1999 në Prishtinë

Si sot, 22 vite më parë është çliruar Prishtina!

Dita e Çlirimit të Prishtinës është ditë manifestimi për të kujtuar 11 qershorin e vitit 1999 kur forcat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) hynë në Prishtinë.

Kjo u bë në ditën kur hyri në fuqi Marrëveshja e Kumanovës e nënshkruar më 9 qershor në Kumanovë në mes forcave të NATO-së dhe Republikës Federale të Jugosllavisë.

Me këtë marrëveshje, forcat serbe të ndodhura përballë sulmeve të UCK-së dhe kërcënimeve të vazhdueshme të NATO-s dhe bombardimeve të tyre, u detyruan të fortifikohen nëpër kazerma duke pritur momentin e tërheqjes përfundimtare nga Prishtina.

UÇK-ja kontrollonte pothuajse tërë Prishtinën dhe me datë 11 qershor 1999 ngriti flamurin kombëtar duke shpallur kryeqytetin të lirë. Në këtë moment u realizua ëndrra shekullore e popullit të Kosovës.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 09:37
22-vjetori i çlirimit të Prishtinës, Hoxhaj: Lavdi për trimat që nuk kursyen as jetën e tyre për këtë ditë

Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj ka kujtuar 22-vjetorin e çlirimit të Prishtinës, duke thënë se kjo është një ditë e madhe, kur çizmet e trimave të UÇK-së pas muajsh të tërë lufte shkelën në kryeqytetin e Kosovës për ta çliruar përjetësisht nga robëria e frika.

“Lavdi të gjithë atyre heronjve që nuk kursyen as më të shtrenjtën jetën e tyre për këtë ditë. Urime Dita e Lirisë, Prishtinë”, shkruan Hoxhaj përmes rrjetit të tij social Facebook.

Ora 08:44
Çlirimi i Prishtinës, Rama publikon foton e uniformës së UÇK-së: 22 vite nga dita e bekuar

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm duke uruar 22-vjetorin e çlirimit të Prishtinës.

Përmes rrjetit të tij social Facebook, Rama e ka shoqëruar urimin e tij edhe me një foto nga uniforma e UÇK-së, duke e quajtur këtë ditë të bekuar.

“MIRËMËNGJES 22 vite nga dita e bekuar e çlirimit të Prishtinës”, shkruan kryeministri.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

U ndërpre energjia gjatë koncertit të Noizy? Reagon OSHEE: Ra automati nga pajisjet brenda regjisë

U ndërpre energjia gjatë koncertit të Noizy? Reagon OSHEE: Ra automati nga pajisjet brenda regjisë