Spahiu- Rudina Hajdarit: Duke qenë se ti s'dije të lexoje kur të vdiq babai, por të kujtoj mesazhin e Berishës në atë kohë

Një ditë pas ceremonisë së homazhe për 21-vjetorin e vdekjes që Azem Hajdarit, ku nuk munguan lotët e ish-kryeministrit Sali Berisha, ish-kreu i Aleancës Kuqezi, Kreshnik Spahiu i ka dërguar një mesazh Rudina Hajdarit.  

"E nderuar znj. Rudina Hajdari, 21 vite më parë u ndërpre ëndrra e babait tënd dhe mikut tim më të mirë për një Shqipëri KuqeZi. Duke qenë se ti ishe fëmijë dhe nuk lexoje gazetat politike po të dërgoj intervistën e Sali Berishës kur Azemi ishte ende gjallë dhe ti krahasoje me lotët e tij dje në vendin kur legjenda kuqezi u vra mes tradhëtisë bardheblu", shkruan Spahiu.

Ai ka publikuar një fragment nga intervista e Sali Berishës për grevën e urisë të Azem Hajdarit, te gazeta Rilindja Demokratike në datën 18 gusht 1195.

“Azem Hajdari mbetet një bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit, një shërbëtor i Ramiz Alisë.

Duke gjykuar mbi faktet e jo mbi fjalët, kemi të drejtë të themi që kishim dy Azemë: ai i mitingjeve që “bënte gjëmën”, kurse ai në jetë që bëhej mik me Irakli Koçollarin e sigurimsa të tjerë, dehej sa nuk kontrollonte se ç’nxirrte nga xhepat”, thuhet në intervistën e Berishës për “RD” në gusht të 1995, publikuar nga Kreshnik Spahiu.

Postimi i Kreshnik Spahiut 

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të hapet transporti publik e ai ndërqytetas?

Komento

Komente

 • ky Bubuzheli me syze ,o Veza Klluk i ferres se vicidolit: 14/09/2019 10:25

  shifeni hahaha Bubuzheli me syze (kush uk qesh , eshte vet fajtor ) hahahah ku e katandisen Shqiperine kgta Krimba

  Përgjigju
 • YYY: 14/09/2019 09:28

  Pavaresisht si komentohen e interpretohen sot, ne ate kohe deklarimet e Berishes per Azemin mendoj kan qene te sakta.

  Përgjigju
 • Lui: 14/09/2019 09:22

  Eshte nje nga te paktat te verteta qe ka thene Sali Berisha. Azemi ka qene i sigurimit. Dhe pasi ra komunizmi, Azemi u be nje bandit i rendomte. Qe bridhte neper qytetin studenti me arme ne brez. Ai dhe disa maloke te tjere.

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 14/09/2019 06:07

  Do ishte mire ti komentoje kur ishe ne krye te KLD .Tani ska vlere

  Përgjigju
 • Ton: 14/09/2019 03:58

  ja ke bo qefin km me ket. ti je vet ca si salo a derbardh. vetkontrollo prostatin a derrzi.

  Përgjigju
 • edi: 14/09/2019 02:07

  Z.Spahiu Ajo grua eshte rritur nepermjet halleve dhe sikleteve qe solli ajo bastarde Democracy e ardhur nga Berisha ,Lulushi dhe u desh kollovari Meta te pastrone e filtronte ate ne nje demokracy Supr/Komuniste , dhe rrjedhat erdhen sic e dine te gjithe qe sot disa kokrra akoma i majne ison ketyre qe erdhen me Slogan Democracy dhe e bene ket Komb aq rremuje dhe te varfer sa si lane gje pa vjellur Popullit Fakir nuk BEHET FJALE SE SA HUMBJE PATI KOMBI ,nga keto te pa fytyre se si erdhen ne kete democracy PA BREKE NE BYTHE , dhe u bene shume shpejt milionere aq sa habiten Boten , Si gopseke pa pasur asnje ndjenje njerezore Kombetare e Popullore , Kurre nuk kethyen koken mbrapa qe te shikonin hallet dhe sikletet e Popullit Por u bashkuan me Partine KOMUNISTE L.S,I-se duke marre dhe sportistin e peshave qe hante buke ne Komunizem me tollona dhe u be me qafe te fryre si Baba Aliu ,ndaj dhe e rrespekton ate ,Te fillosh e te numerosh akrobatesirat dhe manovrat e ketyre dallkaukeve qe bene ne kete Komb ,Duhen vite Dimri Gjithcka qe bene dhe perlane ,u quajt si shperblim per punen qe bene keto delenxhinj ,morracake qe SOT ME CUDIT KUR EDHE DISA I SHIKOJNE SI SHPETIMTARE PER DEMOKRACI EDHE PSE DEMOKRACINE E PSHURREN KUR ERDHEN NGA MALET E TROPOJES ,DIBRES DHE KOLLOVARI NGA SKRAPARI I RAKISE FLORIRIN QE VOLLEN ISHTE FAZA E TYRE E PA NGOPUR .SOT BEJNE CA LOJRA SE KEMI DEGJUAR SE EDI & LULUSHI DO BEJNE KRUSHQI TE RE MBAS 30 VITEVE DEMOKRACI , POPULL A THUA AKOMA JENI TE TRULLOSUR NGA ISH RREGJIMI I DIKURSHEM Enverist ,or ju dhembset kjo jete mizerje dhe pa te ardhme sic shohim se fundi Lulushin ish kamarier qe fitoi tips dhe u be milioner me Qeverine Berisha dhe sot ankohet per PPP .or BBB , Dhe kerkon me cdo kusht zgjellje te ndershme e te lira LIRINE E SOLLI ENVERI POR NDERSHMERINE PO E SJELL LULUSHI . Po luhet ne kurriz te Popullit nje loje qe vjen era kerme THONE SE PO PREGATISIM DREJTESI GJYKATE DHE SPAK ,A eshte ky OPIUMI qe po i jepet Popullit si shperblim per pritje e vote , Ne fakt shohim disa emra qe kane bere ndonje gje sot ,PO ato qe vollen Kombin me miliona dhe Florinj dikur nuk gjykohen se po kerkojne NDERSHMERI DHE LIRI PER POPULLIN QE E VOLLEN DERI DJE .Thone se SPAK ESHTE NGRITUR NGA AMERICA ,A THUA SE ESHTE E VERTETE ,DHE AKOMA PRESIN TI BIEN NERVAT E TE QETESOHEN SE KOMBIT PO I VIJNE SERISH ATO BUC E BUSHTRA QE TE JU UDHEHEQIN POPULL ,DHE JU AKOMA PRISNI NGA KETO BANDITE ,BASTARDE, LAVIRE BURRA MBAS 30 VITEVE SIKUR JANE 3 DITE . Shpresoj te behet me mire per ju Popull qe ju ka mbaruar gjithcka ,por shoh qe kerkoni pakez drite ,nga keto te VIRGJER BUSHTRA e KODOSHE LIDERE

  Përgjigju
 • Loli: 14/09/2019 01:06

  Berisha+++hale++mut+++

  Përgjigju
 • Hinglateri: 13/09/2019 22:36

  Berishe = Bajge

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Kulluri: Nëse kryedemokrati vazhdon kështu, lëvizje e re anti-Basha brenda së djathtës që do e rrëzojë