​Spalletti pas humbjes nga Spanja: Sa herë e merrnim topin, e humbnim përsëri! Ishin më të shpejtë se ne

​Spalletti pas humbjes nga Spanja: Sa herë e merrnim topin, e humbnim përsëri!  Ishin më të shpejtë se ne

Luciano Spalletti këmbëngul se ndryshimi i madh midis Italisë dhe Spanjës ishte se "ata ishin më të mprehtë dhe shumë më të shpejtë" si mendërisht ashtu edhe fizikisht.

Trajneri kishte thënë se plani i tij ishte të largonte presionin e Spanjës, por kjo nuk u pa askund pasi Italia arriti vetëm 40% të posedimit të topit dhe zero goditje në portë në një humbje 1:0 në kuadër të Euro 2024.

Në vend të kësaj, të kaltrit mezi ia dolën të lidhin tre pasime në të njëjtën kohë, me Gianluigi Donnarumma që bëri dy pritje të mëdha, Nico Williams goditi traversën dhe Riccardo Calafiori shënoi një autogol të pafat.

“Nuk isha i zhgënjyer, por ishte e qartë që në fillim se ata ishin shumë më të shkathët se ne. Nëse nuk reagoni me të njëjtën shpejtësi, gjithçka bëhet më e vështirë”, tha Spalletti për “Sky Sport Italia”.

“Kur është Spanja që e ka këtë aftësi për t'ju synuar shpejt, bëhet dyfish e vështirë. Është një analizë e thjeshtë, ata ishin më të shpejtë se ne në zgjedhjet e tyre, në presionin e tyre, në punën së bashku dhe gjithçka vjen për faktin se ne nuk ishim aq të mprehtë sa ata. Kur këmbët nuk lëvizin dhe nuk ke distancat e duhura mes lojtarëve, karakteri mund të të çojë aq larg. Ne ishim gjithmonë të shtrirë dhe sa herë e merrnim topin, e humbnim përsëri. Zgjedhjet tona nuk ishin të sakta, reagimi ynë ishte gjithmonë pak i munguar në logjikë", tha më tej Spalletti. /Kosovapress/

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Kryeministrja e Estonisë jep dorëheqjen për t’u bërë kryediplomate e BE-së

Kryeministrja e Estonisë jep dorëheqjen për t’u bërë kryediplomate e BE-së