Spanja i kërkon BE të rrisë ndihmën financiare për Marokun

Spanja i kërkon BE të rrisë ndihmën financiare për Marokun

Spanja ka kërkuar nga Bashkimi Evropian që të rrisë ndihmën financiare të alokuar për Marokun për të përballuar flukset e migrimit, tha të hënën ministri i Jashtëm Josep Borrell.

“Maroku po na ndihmon”, u shpreh Borrell gjatë një konference për shtyp në Rabat duke sqaruar se një ndihmë e tillë konsiderohet si dhuratë për vendin e Afrikës së Veriut, pasi presioni i emigracionit illegal u rrit në Mesdheun Perëndimor.

Borrell tha se ndihma duhet të rritet përtej asaj që është rënë dakort. Bashkimi Evropian premtoi vitin e kaluar për të dhënë 140 milionë euro ndihmë për menaxhimin e kufirit dhe uljen e flukseve emigratove në Marok.

Këtë vit janë disbursuar rreth 30 milionë euro.

Maroku pritet që gjysmën e ndihmës buxhetore ta marrë në fund të korrikut, ndërsa gjysma tjetër do të vijë në formën e pajisjeve të dhuruara.

Maroku ndaloi 30.000 persona nga kalimi ilegal në Spanjë dhe shkatërroi 60 rrjete të trafikimit të emigrantëve, tha ministri i Jashtëm i Marokut Nasser Bourita.

Në pesë muajt e parë të këtij viti, 7,876 emigrantë arritën në Spanjë me det, 3% më pak krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, sipas statistikave të Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (IOM). Shifrat e IOM për muajin e kaluar treguan një rënie prej 67% në dërgesat e detit në 1,160 njerëz krahasuar me majin 2018.

Afro 310 emigrantë kanë hyrë në Spanjë deri më tani. Rreth 57,000 njerëz dolën ilegalisht në Spanjë në 2018. Maroku u shpreh se vitin e kaluar pengoi 89,000 emigrantë të dilnin në Evropë.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Clippers i kthen borxhin Oklahomës, rezultatet e ndeshjeve në NBA

Clippers i kthen borxhin Oklahomës, rezultatet e ndeshjeve në NBA