Spanja sekuestron më shumë se 1 mijë kafshë të balsamosura kontrabandë me vlerë 29 milionë euro

Spanja sekuestron më shumë se 1 mijë kafshë të balsamosura kontrabandë me vlerë 29 milionë euro

Garda Civile e Spanjës ka sekuestruar 1090 kafshë të balsamosura që ishin të destinuara për kontrabandë. Vlera e tyre shkon në më shumë se 29 milionë euro.

Kjo është ndalesa më e madhe kombëtare e këtij lloji për sa i përket numrit të specieve të mbrojtura dhe një nga më të mëdhenjtë në Evropë. 405 nga të gjeturit në këtë rrethim prej 50,000 metrash katrorë në qytetin e Valencias Bétera janë specie të kërcënuara.

Disa madje janë zhdukur si "oryx dammah" ose praktikisht janë zhdukur si "addax" ose tigri i Bengalit, sipas agjentëve. Në këtë operacion, në të cilin ka bashkëpunuar EUROPOL -i, janë sekuestruar edhe rreth 200 copë tufa të mëdhenj fildishi.

Personi i përfshirë po hetohet për vepra të dyshuara kontrabandë dhe një tjetër që lidhet me mbrojtjen e florës dhe faunës.

 

G.B.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Putin urdhëron zmadhimin e ushtrisë ruse me 170 mijë ushtarë

Putin urdhëron zmadhimin e ushtrisë ruse me 170 mijë ushtarë