Spanjë, ambasadori iranian nuk i jep dorën mbretëreshës së Spanjës Letizia (VIDEO)

Familjet mbretërore të Spanjës kanë marrë trupin e akredituar diplomatik ditët e fundit. Një nga momentet më të komentuara në vend, por edhe nw mediat e huaja ishte “mospërshëndetja” e ambasadorit iranian Hassan Ghashghavi për mbretëreshën Letizia. Në fakt, siç shihet edhe nga pamjet e regjistruara nga kanali zyrtar i shtëpisë mbretërore spanjolle, diplomati shtrëngon dorën me Felipe VI dhe më pas vazhdon drejt daljes. Siç raporton El Pais, që nga triumfi i revolucionit islamik të vitit 1979 në Iran, burrat nuk janë lejuar të shtrëngojnë duart në publik me individë të seksit të kundërt që nuk janë pjesë e rrethit familjar. Konsiderohet si krim i rëndë. Për këtë arsye, Ghashghavi shmangu përshëndetjet formale për Doña Letizia.

As vetë Letizia nuk e shtriu dorën drejt ambasadorit

Në kulturën iraniane, burrat dhe gratë në përgjithësi nuk do të shtrëngojnë duart nëse femra nuk e shtrin dorën e saj së pari dhe burri është i gatshëm të përgjigjet me gjestin, sipas Atlasit Kulturor.

F.D/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Nga hero në tradhtar, baskët kërcënojnë sulmuesin që i dha Spanjës trofeun e Euro 2024! E ëma s'largohet dot nga shtëpia

Nga hero në tradhtar, baskët kërcënojnë sulmuesin që i dha Spanjës trofeun e Euro 2024! E ëma s'largohet dot nga shtëpia