Spanjë/ Shkatërrohet banda e drogës, sekuestrohen 100 kg kokainë e pastër, 12 të arrestuar! Mes tyre edhe 1 shqiptar

 Spanjë/ Shkatërrohet banda e drogës, sekuestrohen 100 kg kokainë e pastër, 12 të arrestuar! Mes tyre edhe 1 shqiptar

Policia Kombëtare Spanjolle ka shkatërruar një organizatë kriminale që fuste kokainën nga Ekuadori në Spanjë, ku janë sekuestruar 100 kg kokainë e pastër në një kontejner.

Droga, e cila ishte sjellë në Spanjë nga ajri, u gjet brenda një magazine në Fuenlabrada, ku ishte depozituar nga anëtarët e organizatës.

Sipas Minisrrisë së Brendshme spanjolle, nga ky operacion, u arrestuan 12 anëtarë të një grupi kriminal, një nga më aktivët në Evropë dhe Amerikën e Jugut, i përbërë nga shtetas shqiptarë, kolumbianë, marokenë dhe evropianë.

Operacioni nisi në fillim të vitit 2023, kur agjentët e Policisë Kombëtare nisën të hetonin një organizatë kriminale ndërkombëtare, me bazë në Costa del Sol dhe të përbërë nga shtetas të Shqipërisë, Kolumbisë, Marokut dhe Suedisë. Anëtarët e këtij grupi kishin kontakte të drejtpërdrejta në qendrat kryesore aktuale të trafikut ndërkombëtar të drogës, si në Kolumbi, Ekuador dhe Dubai.

Kjo organizatë kriminale i dedikohej eksportit të sasive të mëdha të kokainës nga Amerika e Jugut në Evropë, si nga ajri ashtu edhe nga deti. Pas disa hetimeve, agjentët arritën të lokalizojnë anëtarët e rrjetit kriminal në Costa del Sol dhe Madrid. Përveç kësaj, ata zbuluan një mori takimesh mes tyre për të përgatitur dërgesat e substancave narkotike nga Amerika e Jugut në Spanjë. Nga ana tjetër, u konstatua se ata kryenin udhëtime në vende të tjera, përfshirë Dubain, ku ndodheshin investitorët kryesorë të grupit kriminal dhe u dhanë udhëzime pjesës tjetër të anëtarëve për të kryer biznesin e paligjshëm.

Hetuesit arritën të profilizonin strukturën kriminale të hetuar dhe të deshifronin rolin që luanin anëtarë të ndryshëm, duke identifikuar përfundimisht plotësisht të hetuarit. Nga njëra anë do të ishte dega e Kolumbisë, e ngarkuar për marrjen e lëndës narkotike në burim dhe dërgimin e drogës në Spanjë si nga deti me kontejnerë ashtu edhe nga ajri nëpërmjet fluturimeve tregtare. Ndërsa nga ana tjetër do të kishte qytetarë marokenë, përgjegjës për logjistikën dhe infrastrukturën në Spanjë.

Midis dy degëve të grupit kriminal, agjentët arritën të identifikonin një shtetas me origjinë gjermane, i konsideruar në Suedi një nga trafikantët më të rëndësishëm ndërkombëtarë të drogës, i kataloguar si një nga objektivat me vlera të larta dhe më të rëndësishme të Europolit, i cili kishte kontaktet. të nevojshme në vendet e origjinës për të blerë sasi të mëdha kokaine shumë të pastër. Në mes të hetimeve, ai ka udhëtuar personalisht drejt Kolumbisë, për të negociuar drejtpërdrejt transportin e paligjshëm me hetuesit kolumbianë.

Në fund të vitit 2023, hetimet morën një kthesë të papritur kur hetuesit zbuluan se një grup shqiptarësh i ishin bashkuar organizatës për të marrë pjesë aktive në biznesin kriminal. Personi përgjegjës i këtij grupi jetonte në Costa del Sol dhe ishte në kontakt të përhershëm dhe vizitonte rregullisht shefat e tij, në Shqipëri dhe Dubai, për të marrë udhëzime dhe për t'u dhënë atyre lajme.

Gjatë muajve të parë të vitit 2024, organizata kriminale e hetuar filloi të intensifikonte takimet dhe takimet për të përgatitur një dërgesë kokaine me rrugë ajrore nga Ekuadori në Madrid. Agjentët zbuluan se si ata që ishin përgjegjës për shpërndarjen e lëndës narkotike po udhëtonin me tre automjete drejt një magazine të vendosur në një zonë industriale në Fuenlabrada (Madrid), të gjithë duke hyrë në brendësi të magazinës, në të cilën kohë ata vazhduan të shfrytëzonin drogën. Operacioni për arrestimin e katër burrave me kombësi shqiptare që ndodheshin brenda në magazinë industriale. Njëkohësisht kreu i degës shqiptare dhe partnerja e tij marokene u arrestuan teksa po takoheshin në Marbella.

Në këtë fazë të parë, agjentët kapën 100 kilogramë kokainë të pastërtisë së lartë që ndodheshin brenda anijes Fuenlabrada dhe që në ditët e mëparshme organizata kriminale e kishte futur në Spanjë përmes një kontejneri ajror në një fluturim nga Guayaquil, Ekuador. Droga shpërndahej në çanta shpine dhe në momentin e hyrjes së agjentëve, anëtarët e organizatës me origjinë shqiptare i vendosnin pakot me kokainë në “caletas”, ndarje të fshehura në tre automjetet e sekuestruara.

S.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë