SPECIALE/ Llixhat e Shqipërisë dhe turizmi shëndetësor, gjithnjë e më shumë i rëndësishëm! Natyrë, histori, aventurë e traditë; gjithçka duhet të dini

Të gjitha këto janë potenciale që tërheqin pushues vendas e të huaj. Por nuk mbyllet me kaq korniza e turizmit në Shqipëri. Ekziston edhe një mundësi e artë për t’u shfrytëzuar, burimet e ujërave termale, për zhvillimin e turizmit kurativ.

Krejtësisht natyrale dhe të pasura me veti të panumërta shëruese për çdo sëmundje ato gjenden në disa zona të Shqipërisë, nga veriu në jug. Llixhat e Peshkopisë; Banjat e Hapura të Benjës së Përmetit; Ujërat Termale të Leskovikut; Burimet; Termale të Bilajt në rrugën nacionale Vorë - Fushë Krujë; Llixhat e Elbasanit, nga periudha romake në ditët e sotme.

Për të gjitha sëmundjet që kurohen në ujëra termalë, çdo vit duhet të kryhen 12 deri në 15 seanca. Kohëzgjatja e banjës duhet të fillojë gradualisht me 5 deri në 10 minuta, duke u rritur në ditën e katërt apo të pestë në 15 apo 20 minuta.

Mosha e lejuar është mbi 14 vjeç, ndaj dhe mjeku u bën thirrje prindërve të mos neglizhojnë këtë fakt pasi ka pasur jo pak raste që në ujëra termale hyjnë edhe nën këtë moshë.

Sezoni i llixhave ka nisur, çmimi është 14 euro dita ku përfshihet, hyrja në vaskë, mjeku, fjetja dhe tre vakte ushqim. Ndërsa pronarët e hoteleve kurativ bashkohen në një problem të përbashkët: mungesën e punëtorëve pavarësisht rrogave të rritura. Reportazhi shërben si një guidë informuese jo vetëm për vendndodhjet dhe historinë e secilës prej pikave të pasura me ujëra termalë, por edhe për sëmundjet që duhen dhe nuk duhen kuruar në llixha.

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Aksidenti tragjik në Itali me 21 viktima, Ministria e Jashtme shqiptare: Ngushëllimeve familjarëve që humbën të dashurit, mendimet tona janë me ta

Aksidenti tragjik në Itali me 21 viktima, Ministria e Jashtme shqiptare: Ngushëllimeve familjarëve që humbën të dashurit, mendimet tona janë me ta