Speciale/ Ndërtuesi që e shndërroi zanatin në art

Vazo të derdhura në allçi në forma e ngjyra të ndryshme, figura e portrete të gdhendura me daltë në dru, makete shtëpish të realizuara me karton, midis të cilave edhe dy godina të veçanta për të: shtëpia siç ia la babai dhe si e tjetërsoi ai disa vite më pas. Këto dhe shumë të tjera përbëjnë “pasurinë” artistike të Çlirim Muçollarit nga Maliqi.

Mbi 300 punime në 40 vite e kanë shndërruar në një ekspozitë oborrin e shtëpisë së 60-vjeçarit që zanatin e ndërtuesit e ka shndërruar në art.

Sot refuzon t’i shesë, pasi për të secila ka vlerë shpirtërore e që në të ardhmen do të mbeten si kujtim për pasardhësit e tij.

SI.E./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Bankat dhanë mbi 29 mld lekë kredi vetëm në muajin gusht! 7-fishohet huaja e dhënë për pasuritë e paluajtshme

Bankat dhanë mbi 29 mld lekë kredi vetëm në muajin gusht! 7-fishohet huaja e dhënë për pasuritë e paluajtshme