Spiropali për Portin e Durrësit: Një njollë e zezë për qytetin, më shumë lëshon tym se bën punë! Në 6 dhjetor nga njëra anë do kërcasin ‘dajret e çetës’

 

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali tha se porti aktual i Durrësit ishte një njollë për një vend si Shqipëria që aspiron të jetë udhëheqëse e turizmit në Ballkan.

Ndërsa tha se investitori do të ishte Mohamed Alabar, Spiropali u tha deputetëve të opozitës se emri i tij nuk mund të ndyhej me përcaktime raciste.

“Vini sot kur ne prezantojmë projektin më të madh për Shqipërisë dhe bëni pyetjet tuaja tmerrësisht banale, kush janë fatlumët që vjedhin pyesni sepse ashtu i bënit punët ju dhe jo ne. Mohamed Alabar ai është investitori, nuk ka maska siç jeni mësuar ju të bëni. Nuk keni lënë teori pa shpikur, jo po do na marrin portin antik. Porti aty është një njollë e zezë, një turp. Nuk mund të ketë Shqipëria atë port tregtar në mes të qytetit që më shumë lëshon tym sesa bën punë. Shqipëria do ketë një port nga më dinjitozët. Për herë të parë shteti shqiptar është partner me 33%. Ai investim do të kryhet. Nuk do ta ndyni ju emrin e investitorit me përcaktime raciste. Nuk ka as qilim fluturues, por zotëria ka para të pastra të ndërtuara nga puna e tij e ndershme. Ai port do ta kthejë Shqipërinë në një perlë të Mesdheut”- u shpreh Spiropali.

Ndërsa foli për protestën, Spiropali tha se i gjithë oraganizimi bëhej për ish kryeministrin Sali Berisha për t’i bërë thirrje BE-së që mos ta shpallte non-grata si SHBA dhe Britania e Madhe.

“E mbyllim me protestën. Po ç’protestë do bëjë me 6 dhjetor? Do jetë e ngjashme me atë të vitit 1936, këtej do diskutohet perspektiva europiane e liderve nga ana tjetër do kërcasin dajret e çetës “ne kemi këtë mos na e shani dhe mos na e nxini se na mjafton Anglia dhe Amerika”. Po si mundet t’i shkoni nga mbrapa një marrëzie të tillë e cila duket sikur është shkruar me dorën e atyre që Shqipërisë i janë vënë me bukë me trastë. Do ta shikoni që Shqipëria deri në 2030-tën do t’i rezlizojë ato projekte të kësaj qeverie. Jam krenare që do votoj sot për këtë projekt madhor dhe të nisë investimi sa më shpejt”-përfundoi ajo.


Lajmi kryesor:

Pas 14 orëve debat, Kuvendi miraton projektin e Portit të Durrësit! 74 vota pro dhe 35 kundër! Mungon në votim Rama! Socialistët duartrokasin, opozita akuza të ashpra


B.V/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto