Spitali i ri kirurgjik pas 90 vitesh, mjeku shpjegon risitë

1579629466_arbengjata.jpg

Nga ana tjetër, pas deklaratës Ministrja Manastirliu prezantoi edhe ambientet e reja të spitalit të ri kirurgjik në QSUT, që u inaugurua një javë më parë.

“Spitali i ri falë infrastrukturës funksionon ndryshe nga çka funksionuar në spitalin e vjetër. Pacientët vijnë, futen në dhomën preoperatore, ku përgatiten për operacion dhe ndërkohë bëhen gati dhe kalojnë në sallë ku bëhet operacioni. Nga salla e operacionit, të sëmurët dalin nga ambientet postoperatore ku përfundon procesi i zgjimit i plotë. Qëllimi i kësaj është pikërisht shkurtimi i kohës së zënies së shtratit nga një pacient dhe rrit shumë efektshmërinë e shfrytëzimit të shtratit operator në spital. Ne jemi akoma në fillim, duhet të kalojmë nga një rutinë që ishim mësuar në një rutinë të re. Natyrisht që kushtet i kemi shumë më të mira, jemi akoma në vështirësitë e mësimit me një rutinë të re, por besoj se shumë shpejt do të përfundojmë ambientimin dhe gjithçka do të shkojë shumë mire”, - u shpreh mjeku Arben Gjata.

Investimi në spitalin kirurgjik vjen pas 90 vitesh, duke përmirësuar kështu kushtet për të gjithë qytetarët që janë në nevojë të ndihmës mjekësore. Këto ndryshime përmirësojnë dhe punën e mjekëve dhe infermierëve, duke ndikuar në kujdesin e tyre për pacientët.


Lajmi kryesor:

Nisma 'Thurje' e çoi në SPAK, ministrja e Shëndetësisë ndryshon koncesionin e sterilizimit (VIDEO)


G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    'Basha kryeministër e Rama president', a do të ishit dakord me këto poste për kryetarët e partive të mëdha pas vitit 2021?×

Lajmi i fundit

John

Rikthehen netët turistike në Shëngjin, pushuesit 'pushtojnë' shëtitoren e plazhit