Sputnik V do të prodhohet në Itali! Marrëveshja e parë evropiane me vaksinën ruse kundër COVID-19 (VIDEO)

Një kompani farmaceutike zvicerane Adienne Pharma & Biotech SA, do të prodhojë në Itali vaksinën anti-COVID, sputnik V, duke shënuar kështu marrëveshjen e parë evropiane të prodhimit me vaksinën ruse.

Fillimi i këtij procesi ka ardhur si pasojë e një aprovimi nga rregullatorët e brendshëm italian si dhe pas përgjegjësisë së madhe dhe presionuese të kryeministrit të vendit Mario Draghi për të shpejtuar fushatën e vaksinimin.

Më datë 4 mars, Agjencia Evropiane e Barnave ka nisur shqyrtimin e vaksinës ruse, Sputnik V për përdorim në BE.

Njoftimi vjen vetëm disa ditë pasi Sllovakia u bë shteti i dytë anëtar i bashkimit Evropian pas Hungarisë që mori dërgesat e vaksinës ruse pavarësisht se ajo ende nuk e ka marrë miratimin nga EMA për përdorim nga shtetet evropiane.

EMA ka miratuar deri më tani tre vaksina për përdorim në BE, atë të  Pfizer / BioNTech, AstraZeneca / Universiteti i Oksfordit dhe Moderna. Tani po vlerëson vaksinën nga ‘Johnson & Johnson’ për të cilën pritet të japë aprovimin në mes të marsit.

Vaksina ruse filloi të fitojë vëmendje më të gjerë ndërkombëtare pasi revista mjekësore “Lancet: publikoi rezultate të rivlerësuara për të cilat treguan se ajo është 91.6 % efektive.

“Fillimisht prodhimi në Itali do të sjelli sasi më të mëdha të vaksinën ruse, Sputnik V dhe do të mbrojë jo vetëm njerëz në Evropë por edhe në pjesën tjetër te botës, pasi vaksina mund të eksportohet edhe jashtë saj më vonë”, tha kreu i kompanisë farmaceutike.

J.GJ./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Pas 5 vitesh mungesë Adele ngjitet përsëri në skenë! Tregon emocionet e rikthimit