Stafi i Komisionit Evropian ndalohet të përdorë TikTok, u kërkohet të çinstalojnë aplikacionin deri më 15 mars

Stafi i Komisionit Evropian ndalohet të përdorë TikTok, u kërkohet të çinstalojnë aplikacionin deri më 15 mars

Tik Tok

Komisioni Evropian ka ndaluar stafin që të përdorë aplikacionin kinez të mediave sociale TikTok për shqetësimet e sigurisë, në shembullin e fundit të tensioneve në rritje midis Pekinit dhe Perëndimit. Qeveritë perëndimore janë gjithnjë e më të alarmuara nga provat se kompanitë kineze të teknologjisë ndihmojnë Partinë Komuniste dhe shërbimet e saj të inteligjencës në mbledhjen e sasive të mëdha të të dhënave në të gjithë botën – me një fokus të veçantë në objektivat me vlerë të lartë politike dhe të sigurisë.

Një zyrtar i lartë i tha POLITICO se i gjithë stafi u urdhërua të enjten në mëngjes të heqë TikTok nga pajisjet e tyre zyrtare dhe se ata gjithashtu duhet ta heqin aplikacionin nga pajisjet e tyre personale nëse kanë ndonjë aplikacion të lidhur me punën të instaluar. Përndryshe, anëtarët e stafit mund të fshijnë aplikacionet e lidhura me punën nga telefonat e tyre personalë nëse këmbëngulin të mbajnë TikTok.

“Për të mbrojtur të dhënat e Komisionit dhe për të rritur sigurinë e tij kibernetike, Bordi i Menaxhimit të Korporatave të KE-së ka vendosur të pezullojë aplikacionin TikTok në pajisjet e korporatave dhe pajisjet personale të regjistruara në shërbimin e pajisjeve celulare të Komisionit”, thuhej në emailin dërguar stafit të enjten në mëngjes.

Zyrtarëve u kërkohet të çinstalojnë aplikacionin e ndarjes së videove "sa më shpejt të jetë e mundur" dhe përpara datës 15 mars. "Që nga 15 marsi, pajisjet me aplikacionin e instaluar do të konsiderohen të papërputhshme me mjedisin e korporatës", thuhej në email. Institucionet e tjera të Bashkimit Evropian, duke përfshirë Këshillin dhe Parlamentin, ka të ngjarë të ndjekin përfundimisht një ndalim të aplikacionit kinez, megjithëse mund të duhet shumë më tepër kohë që Parlamenti në veçanti të jetë në gjendje të zbatojë një politikë të tillë.

Ndalimi mund të shpallet publikisht në konferencën e rregullt të mesditës së Komisionit. Në një deklaratë për POLITICO, TikTok tha se vendimi ishte "i gabuar".

"Ne jemi të zhgënjyer me këtë vendim, i cili besojmë se është i gabuar dhe i bazuar në keqkuptime themelore," tha një zëdhënës i TikTok. "Ne kemi kontaktuar Komisionin për të rregulluar të dhënat dhe për të shpjeguar se si ne mbrojmë të dhënat e 125 milionë njerëzve në të gjithë BE-në që vijnë në TikTok çdo muaj."

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

BE dhe Gjermania bllokojnë një paketë të re sanksionesh kundër Moskës

BE dhe Gjermania bllokojnë një paketë të re sanksionesh kundër Moskës