Basha mbështet vendimin e Ramës për strehimin e afganëve: Detyrë e Shqipërisë të qëndrojë pranë SHBA dhe aleatëve tanë në këtë krizë humanitare

Kreu i PD-së Lulzim Basha

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha është pro vendimit të kryeministrit Edi Rama i cili ka pranuar kërkesën e SHBA-së për strehimin e afganëve në vendin tonë.

Ai është shprehur se duke qenë se Shqipëria është anëtare e NATO-s, është detyrë e saj të qëndrojë pranë partnerit tonë strategjik SHBA dhe aleatëve në zgjidhjen e krizës humanitare që po precipiton në Afganistan.

Përmes rrjetit të tij social Facebook, kryedemokrati shkruan se Shqipëria duhet të bëjë, ashtu sikurse më parë, pjesën e saj, në proporcion me kushtet dhe mundësitë.

“Rreziqet mbi identitetin tonë kombëtar, si pasojë e shpopullimit të Shqipërisë, nuk lindin si pasojë e zgjidhjeve strategjike në kuadër të NATO-s dhe bashkëpunimit strategjik me SHBA, por për shkak të keqqeverisjes së pakicës që e ka bërë vendin të pajetueshëm për qytetarët.  Sikurse është detyra jonë të jemi në lartësinë e angazhimeve ndërkombëtare, është po ashtu detyra jonë të jemi në lartësinë e sfidave që ka Shqipëria, për të patur një qeveri që punon për njerëzit dhe mbështet aspiratat e tyre legjitime për të jetuar me dinjitet dhe mirëqenie në vendin e tyre.”, shkruan ai.

J.GJ.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Shsgh: 16/08/2021 20:55

  O Luliban Bashstani - Ik ore bq.

  Përgjigju
 • qeni i mutit: 16/08/2021 20:28

  O plehre e shpifur, je edhe me i felliqur se edhe vete krimineli sb. Po edhe keto qe te qesin ty per dite ne ekrane jane te marre e pa piken e dinjitetit e Shqiptarise...

  Përgjigju
 • Turi.: 15/08/2021 15:45

  Bravo Lulzim ke folur bukur, e meriton edhe nje vile ke Rolling Hills. O Basha filloj lufta apo akoma na trego te lutem se kemi ngelur duke te pritur.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Grupimi Berishës koalicion me LSI për zgjedhjet e 6 marsit. Mendoni se ky vendim do u sjellë:×

Lajmi i fundit

John

Papa Françesku paralajmëron mbi rrezikun e ‘infodemisë’