Studentët e Filologjikut në protestë: Qeveria s’u është përmbajtur kushteve të kontratës për lëndët prioritare

TIRANË- Studentët e Fakultetit të Historisë dhe Filologjikut kanë protestuar këtë të martë përpara ambienteve të universitetit të tyre sa i takon lëndëve prioritare. Studentët pretendojnë se qeveria nuk i është përmbajtur kontratës në të cilën thuhet se për çdo student të lëndëve prioritare do duhet të jepet shuma 40 mijë lekë, sipas tyre kjo shifër është reduktuar.

Një tjetër kusht me të cilët studentët nuk janë dakord është kontrata, e cila parashikon se në rast se deri në 6 vjet studentët e lëndëve prioritare (Bujqësia, disa inxhinieri, turizmi, mësuesia) nuk e kanë gjetur një vend pune atëherë kanë të drejtën të tërheqin diplomën. Studentët thonë se kjo kontratë nuk u jep siguri.

‘Ne kemi vendosur të protestojmë për arsyen e kushteve që nuk janë mbajtur në fillim. Ne na është thënë që studentët pavarësisht mesatares për degët që vlerësohen si prioritare do të marrin 40 mijë lekë të reja, por kjo nuk është dhënë. Pjesa tjetër është kontrata, për 3 vite për të punuar në Shqipëri, po pse studenti duhet të firmosë patjetër një kontratë sepse përderisa është në degët prioritare dhe ne e dimë për shembull që do kontribuojmë për vendin tonë, pse duhet të firmosim një kontratë, ndërkohë që nga 3 vite që kishin thënë tani e kanë bërë 6. Studentët pretendojnë se paga do ju jepet nëse kanë mesatare mbi 9.5 qe shumica thonë nuk e kanë, do duhet që njëjtë si mjekësia të qëndrojmë 6 vite pas studimeve te mos kenë mundësi të marrin diplomën. Nga këto 6 vite, vetëm për 3 ju mundësohet punë’- tha studentja.

Maturantët që do të studiojnë në programe prioritare mund të mbështeten financiarisht gjatë gjithë viteve akademike por me kusht që pas diplomimit të punojnë tre vite në Shqipëri. 

Me vendimin e prezantuar nga Ministrja e Arsimit Evis Kushi studentët që duan të ndjekin këto programe prioritare mund të marrin bursë mujore sa paga minimale që është 40 mijë lekë në muaj me kusht, që të firmosin kontratën. 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 18/10/2023 00:37

    Ketu ku jetoj une,vajza e nje familjeje qe e kemi mike,e beri shkollen falas,por ama ishte e shkelqyer.Besoj se paga aty me kusht mesataren, eshte vene si kusht per te stimuluar studentet te studiojne e te arrijne nivele me te mira.Deri ketu nuk shoh asgje te keqe,kush eshte ambicioz e me vullnet mund t'a marre kete page,kush do te rrije 5 ore ne kafene e nje ore ne sallon per te bere thonjte me manikyre e forme do te kete me pak kohe per libra.Nje gje mund te thuash,qe studentet jane marre me shume me /te degjuar/ se sa me faktet gjykuar nga fjalet e tyre:/na u tha keshtu,degjuam ashtu,na u premtua kjo e ajo,por doli komplet tjeter/.Duket qe faktet /ne leter/ i shokuan pak me shume se fjalet /ne ajer/,por dhe ministria nuk ka qene shume tranparente,duke i hapur rruge aludimeve te gabuara!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

‘Një tjetër shkollë që po rilind në Kamëz’, Rama tregon transformimin e 9-vjeçares ‘Fatos Lami’

‘Një tjetër shkollë që po rilind në Kamëz’, Rama tregon transformimin e 9-vjeçares ‘Fatos Lami’