Studentët rikthehen në auditore pas tërmetit, Mjekësia dhe Politekniku rinisin më 13 dhjetor

TIRANË - 10 dhjetori ka shënuar rikthimin e studentëve në Universitet, që prej pezullimi të mësimit në datë 26 nëntor, si pasojë e  lëkundjeve të fuqishme të tërmetit.

Pasi është bërë verifikimi për sigurinë e godinave universitare, është marrë vendimi që mësimi të rinisë normalisht, duke ju kthyer kështu normalitetit.

Pak ditë më parë rektori i Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni nxori dhe një urdhëresë ku tregonte datën e rifillimit të shkollës, si dhe u kërkonte dekanëve të fakulteteve që të propozonim mënyra për rikuperimin e orëve të mësimit.

Ndërkohë që një pjesë e studentëve ju rikthyen auditoreve, studentët e Universitetit të Mjekësisë dhe të fakultetit të Politeknikut, do të presim deri më datë 13 dhjetor për të rinisur mësimin.

Rektori i Universitetit të Mjekësisë, Arben Gjata njoftoi se vendimi u mor për shkak të situatës dhe gjendjes ku ndodhen godinat e UMT pas tërmetit të 26 nëntorit dhe se është e nevojshme kryerja e kontrollit në godinë nga ekspertët dhe certifikimi i saj për të rifilluar mësimi. 

G.M./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Georgina Rodriguez në Katar, pritja e jashtëzakonshme që i është bërë bukuroshes (VIDEO)

Georgina Rodriguez në Katar, pritja e jashtëzakonshme që i është bërë bukuroshes (VIDEO)