Studim/ Zgjatja e Covid mund të ulë IQ-tuaj deri në gjashtë pikë

Studim/ Zgjatja e Covid mund të ulë IQ-tuaj deri në gjashtë pikë

Foto ilustruese

Disa studiues në Mbretërinë e Bashkuar kanë thënë se kohëzgjatja e Covid te një individ mund të ulë IQ deri në gjashtë pikë.

Ata gjetën “humbjen e pikëve" për pacientët që thanë se kishin vuajtur nga simptomat e Covid për më shumë se 12 javë në krahasim me ata që thanë se nuk e kishin pasur kurrë virusin.

Gjithashtu u llogarit një humbje prej tre pikësh IQ midis atyre që thanë se kishin simptoma Covid deri në 12 javë, dhe prej nëntë pikësh IQ për ata që u shtruan në ICU ( njësia e kujdesit intensive) gjatë infeksionit të tyre në krahasim me ata që thanë se nuk ishin të infektuar. Ekspertët sugjeruan se simptomat afatgjata të virusit mund të tregojnë se dikush ka nivele të larta të inflamacionit, të cilat mund të  dëmtojnë trurin  duke shkaktuar stres në qelizat e trurit. Prandaj, ka të ngjarë që faktorë të shumtë themelorë të kontribuojnë në deficitet njohëse pas Covid.

“Long Covid” ose ndryshe Covid i gjatë është një sëmundje e përcaktuar keq, e cila është jashtëzakonisht e vështirë për t'u diagnostikuar, madje disa mjekë thonë se nuk ekziston.

Pacientët që kanë sindromën ankohen për një sërë simptomash, duke përfshirë lodhjen e vazhdueshme, mjegullën e trurit dhe pamundësinë për të vazhduar jetën normalisht.

Studimi - i botuar në New England Journal of Medicine - llogariti një 'rezultat global të njohjes' për pjesëmarrësit, i cili më pas u përdor për të gjeneruar një rezultat IQ.

Personi mesatar në SHBA ka një IQ prej rreth 98, sugjerojnë vlerësimet – me meshkujt që kanë një rezultat pak më të lartë se femrat.

Kjo do të thotë se njerëzit që thonë se kanë Covid të gjatë mund të kenë një rezultat IQ prej rreth 93 pikësh – ndërsa ata që kanë pasur më parë Covid mund të kenë një IQ rreth 95 pikë.

Rezultati i IQ-së është një masë numerike e inteligjencës së një personi bazuar në një bateri të arsyetimit, zgjidhjes së problemeve, kujtesës dhe testeve gjuhësore.

Për studimin, shkencëtarët dërguan një kërkesë për të përfunduar tetë teste njohëse për një grup të rastësishëm prej më shumë se 800,000 njerëz të regjistruar në Shërbimin Shëndetësor Kombëtar të Mbretërisë së Bashkuar (NHS).

Më shumë se 110,000 u përgjigjën, duke përfshirë më shumë se 3,000 njerëz që thanë se simptomat e tyre Covid kishin vazhduar për më shumë se 12 javë - të cilat studiuesit e përcaktuan si 'Covid të gjatë'.

Shumica e pjesëmarrësve ishin gra në të 50-at dhe 60-at e tyre dhe me prejardhje të bardhë etnike.

Ata  ishin gjithashtu të infektuar ndërsa Omicron ishte varianti dominues dhe gati 1,500 ishin shtruar në spital me virusin. Gjithsej 300 pjesëmarrës thanë se ishin pranuar në ICU.

Ata përfunduan tetë teste për të matur aftësitë mendore, duke përfshirë kujtesën, kujtesën e punës hapësinore dhe arsyetimin verbal ndër të tjera.

Rezultate të tjera përfshinin se pjesëmarrësit që raportuan se kishin Covid herët kishin më shumë gjasa të kishin rënie njohëse në krahasim me ata në grupet e tjera.

Kufizimet e studimit përfshinin se nuk kishte të dhëna për aftësinë njohëse të njerëzve përpara se të  infektoheshin me Covid, që do të thotë se krahasimet nuk ishin të mundshme.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Shpërthim me tritol në banesën e 50-vjeçarit në Fushë-Krujë (EMRI)

Shpërthim me tritol në banesën e 50-vjeçarit në Fushë-Krujë (EMRI)