Studimi amerikan: 'Super antitrupat' e izoluar janë më të efektshmit deri tani kundër Covid-19

Antitrupat e izoluar, tani tregojnë se janë më efektivë kundër koronavirusit…

Të identifikuar në Universitetin e Columbia në New York dhe botuar në revistën ‘Nature’, Super antitrupat mund të prodhohen në shkallë të gjerë dhe të nxisin kërkimet për barna dhe vaksina të reja.

Testet e bëra mbi kafshët deri më tani tregojnë këtë rezultat, por të dhënat përfundimtare mund të vijnë nga testet njerëzore.

Pse janë zgjedhur antitrupat?

Një nga përgjigjet kryesore të trupit tonë ndaj infeksioneve është prodhimi i antitrupave, proteinave që lidhen me patogjenin pushtues dhe që e bëjnë atë të identifikueshëm për tu shkatërruar nga qelizat e sistemit tonë imunitar.

Edhe pse lloje të ndryshme të barnave dhe vaksinave për Covid-19 aktualisht janë duke u testuar, këta lloj antitrupash mund të mos jenë në dispozicion pas disa muajve.

Në vend të kësaj, antitrupat e prodhuar nga pacientët të cilët kanë kontraktuar tashmë virusin mund të përdoren për të trajtuar pacientët e tjerë, madje dhe për të parandaluar infeksionin e Covid.  Zhvillimi dhe aprovimi i këtyre antitrupave për trajtimin e pacientëve zakonisht kërkon më pak kohë sesa ilaçet tradicionale.

Qasja është e ngjashme me terapinë që përdoret përmes serumit për të trajtuar pacientët, por potencialisht është më efektiv. Serumi konvulsiv, në të vërtetë, përmban lloje të ndryshme të antitrupave, por meqenëse secili pacient ka një përgjigje të ndryshme imune, plazma e përdorur për pacientët mund të jetë shumë e ndryshme, për sa i përket përqendrimit dhe fuqisë neutralizuese, në krahasim me plazmën e administruar te një tjetër pacient.

Një koktej antitrupash

Shumica e antitrupave SARS-CoV-2 lidhen me glikoproteinën "Spike" S, e cila i jep virusit pamjen e tij karakteristike, "kurorën".

Ekipi i studiuesve të Columbia në New York, ka zgjedhur një shumëllojshmëri më të larmishme të antitrupave sesa përpjekjet e mëparshme, përfshirë antitrupa të rinj unikë: "Këto rezultate tregojnë se cilat pika të proteinës Spike janë më të rrezikuara", tha David Ho, profesor i mjekësisë në Kolegjin Vagelos University University Columbia i cili koordinoi punën kërkimore.

"Duke përdorur një koktejl të disa antitrupave të drejtuara në pika të ndryshme të Spike, mund të parandalohet që virusi të bëhet rezistent ndaj trajtimeve."

Pozitivë për vaksinën

"Ne kemi zbuluar se këta antitrupa të fuqishëm nuk janë shumë të vështira për të gjeneruar sistemin imunitar. Kjo veç do sillte të mira për zhvillimin e vaksinës”, tha Ho.

 "Vaksinat që gjenerojnë antitrupa të fortë neutralizues ofrojnë mbrojtje të fortë kundër Covid."

  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet e 25 prillit, Koalicioni me LSI-në e ndihmon apo e dëmton Partinë Demokratike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

’Më trego bir ku je’/ Pas telefonatës anonim, zhduket sipërmarrësi i ndërtimit nga Peqini (VIDEO)