Studimi bazuar në të dhënat e Kinës: Katër nga 5 pacientë nuk shfaqin shenja të koronavirusit

Foto ilustruese

1586195900_koronavirusshenja.jpeg

Sipas një studimi të fundit bazuar nga të dhënat e Kinës, katër pacientë nga pesë të prekur nga koronavirusi nuk shfaqin shenja të sëmundjes.

Sipas New York Times, autoritetet kineze kanë nisur që nga 1 prilli që të publikojnë numrin e rasteve të pacientëve pa shenja të sëmundjes, por që janë pozitiv ndaj COVID-19.

Shumë ekspertë pretendojnë se raste të pavëzhguara apo pa shenja të infeksionit të koronavirusit, mund të jenë një burim i rrezikshëm ngjitjeje e përhapjeje.

Më konkretisht, duke iu referuar studimit kinez, rezultuan pa simptoma 130 persona nga 166 të identifikuar, ose thënë ndryshe 78% e tyre.

Pjesa më e madhe e 36 rasteve pozitive dhe me shenja të sëmundjes, ishin persona të hyrë në Kinë nga jashtë shtetit.


Lajmi kryesor:

Italia ende në kulmin e saj! 636 viktima në 24 orë, bie numri i infektimeve dhe pacientëve në terapi intensive! 1200 viktima brenda një dite në SHBA


E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhej të hiqeshin kufizimet në zonat e kuqe dhe të hapej edhe fundjava?×

Lajmi i fundit

John

Rama thumbon opozitën: Rreziku i virusit është real, jo revolucion imagjinar me karakatinën e teatrit (VIDEO)