Studimi: Çiftet që harxhojnë shumë për dasmën, shkojnë drejt divorcit

Studimi: Çiftet që harxhojnë shumë për dasmën, shkojnë drejt divorcit

Foto Ilustruese

Profesorët e ekonomisë Andrew Francis-Tan dhe Hugo Mialon kanë marrë në studim 3.000 njerëz të martuar për të kërkuar arsyet e divorcit.

Pas të gjitha studimeve të nevojshme, njëri nga konkluzionet e dy profesorëve ishte se sa më shumë para shpenzonin çiftet për unazën, aq më shumë gjasa kishte që marrëdhënia të përfundonte shpejt.

Çiftet që shpenzojnë mesatarisht më shumë se $2000 në unazën e martesës, kanë më mundësi të divorcohen krahasuar me çiftet që kanë harxhuar mesatarisht $500 për unazën.

Shkruhej në studim

E njëjta gjë vlen edhe për ceremoninë.

Dasmat që kushtonin nën 753 dollarë treguan një rënie në gjasat për divorc, ndërsa dasmat që kushtonin më shumë ishin 1,6 herë më shumë të predispozuar për t’u divorcuar.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet