Studimi i “The Lancet” për sistemin shëndetësor, Shqipëria renditet para vendeve të rajonit

Revista prestigjoze shkencore “The Lancet”, ka publikuar një renditje të sistemeve shëndetësore të 204 vendeve të ndryshme të globit, bazuar mbi 42 kritere, teknike, të gjitha të bazuara në efektshmërinë e trajtimeve mjekësore. Sipas The Lancet, kjo është e vetmja mënyrë shkencore për të matur cilësinë e sistemit shëndetësor të një vendi, në një kohë kur e gjithë globi po përballet me një krizë shëndetsore.

Në studimin e publikuar Shqipëria  është vlerësuar me 70 pikë në indeksin e përgjithshëm, aq sa Letonia, Lituania, apo Rumania dhe më mirë se të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, Serbia, Mali i Zi, Bosnje Hercegovina, apo Maqedonia e Veriut, si dhe më mirë se vende si Bullgaria, Moldavia, Gjeorgjia, apo edhe Turqia.

S.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni pro apo kundër një rikthimi të Sali Berishës në krye të PD?

Komento

Komente

 • A. N.: 26/10/2020 22:31

  Bravo gazetareve te revistes per artikullin por i ftoj te duken njehere nga spitalet tona dhe ti shohin nga afer nqs e kane sadopak ndergjegje.

  Përgjigju
 • Alb: 26/10/2020 16:59

  Une jam i sigurt qe ai qe ka shkruajtur kete artikull eshte udhezuar se vet rrezik as sia ka iden ku bie shqiperia jo me ta nxjerr me sistemin shendetsor me te mir pastaj lexon dhe ca komente ketu dhe e kupton qe njerzit ne shqiperi sjetojn realitetin anglia po i vdes njerzit ,suedia e mbyti popullin e infektoi me virus ne gjermani ka marr fund shendetsia italia cop cop hahahab po ju beni nje investigim te thjesht dhe ne spitalet tona ske serume dhe shiringa cpohen 10 veta me nje shiring.

  Përgjigju
 • Dr_Qsut: 26/10/2020 16:26

  Deri tani i dërgonim ne në Turqi për tu mjekuar ata me Covid ku më shumë se 95% vdisnin, tani prite kur të vijnë turqit të mjekohen në Shqipëri - :) - :) - :). Haha bravo për optimizmin, vetëm mos i lini njerzit e shkretë të vdesin rrugëve pa asnjë ndihmë mjekësore si ishte rasti I fundit që e lanë të vdiste..

  Përgjigju
 • Gaziga: 26/10/2020 16:15

  O ju te shqiptares pik com,ju lutem ekujlibrohuni i çik ma shum me keto fotografit e ketyre dallaveraxhive qe gjoja merren me kerkime,jemi ne kohet qe ne syt e njerzimit politikantet,mediat,mjeksia dhe forcat ushtarake duken si parazit qe duhen shfaros sa me shpejt qe te jet e mundur,ha ha ha (publikojeni)

  Përgjigju
 • Ehene: 26/10/2020 16:08

  Sigurohuni mir se mos Laçeti e ka pas fjalen per albanin ne USA,ne qoftese duhet te jemi realist vlersime vetes duhet te ja japim vet,skan ça na duhet bota qe ne 99% te rasteve bejn lavderime per politik ose ja fusin kot per tu tall,rumania ne eu ropt hyni per dy vjet,vende te tjera po ah shpejt,hajt spo e sgjas po veten ton e dime mire se si jemi,okei?

  Përgjigju
 • Shaban: 26/10/2020 14:16

  hajde mba rrefugjatet nga anglia tani

  Përgjigju
  • Njoni: 26/10/2020 18:27

   Se mos vetëm nga Anglia, do vijn edhe amerikanë e japonezë. Sapo të marin vesh që ne i luftojm të gjitha sëmundjet me RHM (raki hudhra e muhabet)

  • Anglezi: 26/10/2020 15:54

   Ne angli i vdiqen njerezit.. mbi 60 vjec nuk te kapnin me dore kur ishte kulmi i virusit. Edhe sot prape ne krize jane vdesin nga 200 veta ne dite dhe as qe duan ta dine.

 • Sadushe: 26/10/2020 14:16

  Flisni tani o te vdekur te pa kallur ne dhe....per gjigandin RAMA...fati yne qe ne keto kohra te veshtira kemi nje kollos burre shteti me 100% kuptimit te fjales ne krye te vendit....jo me kot e vlereson bota...

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Maturantët protestë edhe në Korçë e Elbasan: Na rrezikohet kërkesa për degën që duam të studiojmë