Studimi: Personat e pakualifikuar e kalojnë më lehtë testin e patentës

Foto ilustruese

Njerëzit që kanë një diplomë ose kualifikim pasuniversitar kanë më shumë mundësi të kenë një numër më të lartë të testeve të dështuara të ngarjes së makinës sesa njerëzit e thjeshtë.

Sipas një studimi nga ekspertë britanikë, u vëzhguan 1,564 persona me një patentë shoferi në Mbretërinë e Bashkuar dhe u gjet se 59% e atyre që nuk kanë një shkollë të lartë apo studime të mëtejshme, e kaluan testin më lehtë.

Hulumtimi zbuloi se kjo ishte 1.9 përpjekja e tyre  krahasuar me 2.3 që është maksimalja,  për ata që studiojnë matematikë dhe shkencat ekzakte.

Studimi zbuloi se gjashtë nga 10 shoferët pa kualifikime, e kalojnë testin e tyre me një mesatare prej 1.7 përpjekjesh për të fituar marrjen e patentës.

Ky studim erdhi pasi  60% e adoleshentëve po marrin licencat para moshës 18 vjeç dhe ka një rritje me 11% që nga viti 2012.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    E premtja dhe e hëna pushim, a jeni dakord me propozimin e Beqajt?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Bëri 'gafë' në Kuvend? Balluku sqaron pagesën për rrugën Milot- Fier