Studimi: Peshqit reagojnë si njerëzit kur kanë dhimbje

Studimi: Peshqit reagojnë si njerëzit kur kanë dhimbje

Peshk

Sipas një studimi të ri, peshqit ndiejnë dhimbje dhe reagojnë në mënyrë të ngjashme me njerëzit.

Rishikimi i sjelljes së peshkut, nga Universiteti i Liverpool, paraqet prova se peshqit e artë që pësojnë një goditje elektrike në një pjesë të rezervuarit të tyre ndalojnë së ushqyeri atje për tre ditë.

Një lloj peshku i quajtur gisht nuk ushqehet normalisht kur goja e tij dëmtohet nga një grep peshkimi, duke treguar se ka dhimbje.

Peshqit janë parë gjithashtu të shqetësuar duke tundur bishtat e dëmtuar dhe fërkuar pjesët e trupit të tyre kur lëndohen.

Dr Lynne Sneddon, nga Instituti i Biologjisë Integruese në Universitetin e Liverpoolit, tha: “Kur janë pjesë e një ngjarje të dhimbshme, peshqit tregojnë ndryshime në sjellje të tilla si pezullimi i të ushqyerit dhe parandalohen kur sigurohet një ilaç për lehtësimin e dhimbjes”.

Sipas “New York Post”,  kur buzëve të peshkut u jepet një stimul i dhimbshëm, ata e fërkojnë gojën në anën e rezervuarit ashtu si ne e fërkojmë gishtin e këmbës kur e gërvishtim.

Tek peshqit ndikon shumë se si ne i trajtojmë, prandaj duhet më tepër kujdes ndaj kësaj gjallese.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve