Studimi: Peshqit reagojnë si njerëzit kur kanë dhimbje

Peshk

Sipas një studimi të ri, peshqit ndiejnë dhimbje dhe reagojnë në mënyrë të ngjashme me njerëzit.

Rishikimi i sjelljes së peshkut, nga Universiteti i Liverpool, paraqet prova se peshqit e artë që pësojnë një goditje elektrike në një pjesë të rezervuarit të tyre ndalojnë së ushqyeri atje për tre ditë.

Një lloj peshku i quajtur gisht nuk ushqehet normalisht kur goja e tij dëmtohet nga një grep peshkimi, duke treguar se ka dhimbje.

Peshqit janë parë gjithashtu të shqetësuar duke tundur bishtat e dëmtuar dhe fërkuar pjesët e trupit të tyre kur lëndohen.

Dr Lynne Sneddon, nga Instituti i Biologjisë Integruese në Universitetin e Liverpoolit, tha: “Kur janë pjesë e një ngjarje të dhimbshme, peshqit tregojnë ndryshime në sjellje të tilla si pezullimi i të ushqyerit dhe parandalohen kur sigurohet një ilaç për lehtësimin e dhimbjes”.

Sipas “New York Post”,  kur buzëve të peshkut u jepet një stimul i dhimbshëm, ata e fërkojnë gojën në anën e rezervuarit ashtu si ne e fërkojmë gishtin e këmbës kur e gërvishtim.

Tek peshqit ndikon shumë se si ne i trajtojmë, prandaj duhet më tepër kujdes ndaj kësaj gjallese.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se opozita parlamentare do t'a bllokojë Reformën Zgjedhore duke votuar kundër në kuvend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Sherri mes dy familjeve në Berat për ullinjtë/ Arrestohet autori, në hetim 3 të tjerë