Studimi, smogu i rrezikshëm
edhe për trurin e të porsalindurve

Studimi, smogu i rrezikshëm<br />edhe për trurin e të porsalindurve
Ndotja e ajrit nuk shkakton probleme vetëm në mushkëri dhe në zemër, ajo dëmton edhe trurin sidomos tek të porsalindurit.

Në këtë konkluzion kanë arritur studiuesit e revistës amerikane “Jama Psychiatry” si dhe e aprovuar nga universiteti i Montanës.

Grimca utra të vogla kanë mundësinë të hyjnë në sistemin e qarkullimit të gjakut e përjedhojë të arrijnë deri në tru janë identifikuar si mjaft toksike për një pjesë të neuroneve që më vonë mund të shkaktojnë depresione, probleme psikologjike dhe madje mund të çojnë deri në vetvrasje.

smogu

Redaksia Online
(xh.k/shqiptarja.com)
 

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Turizmi premtues, po evazioni?! Tatimet ‘zbarkojnë’ te bizneset: A deklarojnë paga reale e lëshojnë fatura?

Turizmi premtues, po evazioni?! Tatimet ‘zbarkojnë’ te bizneset: A deklarojnë paga reale e lëshojnë fatura?