Studimi: Ushqimi që do të shpëtojë planetin do të jenë insektet

Insekt

Sipas një studimi, ushqimi që mendohet se do të shpëtojë planetin do të jenë insektet.

Në një të ardhme jo shumë të largët, ju do  të hani bukë të bërë me miell insektesh, të pini një pije proteine të bërë nga pluhur karkaleci dhe të hani vezë të fërguara (të bëra ekstra-kremoze me yndyrën nga vemjet,  shoqëruar me proshutën me krimba.

Në fakt ky vakt do t'ju japë katër herë hekur, më shumë dhe tre herë proteinë më shumë e  më shumë vitamina dhe minerale kryesore sesa buka, lëngjet e frutave, vezët dhe proshutën që hani sot të gjithë,  ndërsa kurseni planetin.

Mendoni se nuk do i hani kurrë? Gaboheni...

Sipas CNN, ne momentalisht jemi duke konsumuar të tilla pasi pothuajse çdo çokollatë përmban në përbërjen e saj edhe insekte.

Grupet më të zakonshme të insekteve që konsumohen në nivel global, sipas FAO, janë milingonat; bletët; mizat; karkalecat; pilivesat; fluturat etj.

Por ka shumë më tepër për të zgjedhur. Më shumë se 2.100 insekte të ngrënshme janë regjistruar në botë, sipas Universitetit Ëageningen dhe Research në Hollandë. Dhe shumë prej tyre janë të mbushura me vitamina, minerale, yndyra dhe proteina të mira. 

Vëzhgoni efektet shkatërruese të ndryshimit të klimës, mungesës së ujit dhe një produktiviteti të zvogëluar të fushave që rriten të korrat dhe është e lehtë të vërehet se si insektet do të jenë së shpejti proteina e së ardhmes.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mund të arrihet konsensus tri palësh për hapjen e listave?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Report TV zbardh dosjen për vjedhjen e veprave të artit në Parkun e Apolonisë, lihen në burg 3 të arrestuarit